Czy można żądać uznania umowy zawartej przez dłużnika z osobą trzecią za bezskuteczną?

Autor: Ewa Krysztofiuk

Dodano: 22 listopada 2009
Pytanie: Mój kontrahent już po zawarciu umowy z moją spółką, zawarł z inną spółkę umowę, która znacznie utrudnia mu wywiązanie się z umowy zawartej ze mną. Obawiam się, że być może umowa mojego kontrahenta ma na celu uniknięcie spełnienia swoich zobowiązań wobec mnie. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Odpowiedź:

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach masz prawo żądać uznania zawartej przez dłużnika z osobą trzecią umowy, dzięki której zbył on przedmiot umowy uznanej za bezskuteczną wobec Ciebie. Dzieje się tak w dwóch przypadkach:
1) jeśli umowa, którą dłużnik zawarł z osobą trzecią, uniemożliwia całkowicie lub częściowo spełnienie Twojego roszczenia, ale tylko gdy zarówno Twój dłużnik, jak i jego kontrahent wiedzieli o Twoim roszczeniu albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Pamiętaj, że nie można żądać uznania umowy za bezskuteczną po upływie roku od jej zawarcia (art. 59 kc);
2) jeśli dłużnik wyprowadza majątek (art. 527 kc - tzw. skarga pauliańska). Możliwości uznania umowy za bezskuteczną w podobnych sytuacjach przewidują też przepisy postępowania upadłościowego.

Jeśli wystąpi któraś z powyższych sytuacji, wnosisz do sądu pozew o stwierdzenie, że umowa jest wobec Ciebie bezskuteczna. Jeśli sąd przyzna Ci rację, wówczas dla Ciebie właścicielem danej rzeczy (np. lokalu) będzie Twój dłużnik, a nie osoba trzecia.

Zapamiętaj! Jeżeli przedmiotem świadczenia jest dokładnie określona rzecz, wówczas dłużnik opóźniający się z realizacją umowy jest odpowiedzialny za utratę lub uszkodzenie tego przedmiotu, chyba że utrata lub uszkodzenie nastąpiłyby także wtedy, gdyby świadczenie spełnił we właściwym czasie. Taka sytuacja może nastąpić, np. gdy towar (który kontrahent dostarczył Ci po terminie) znajdował się w magazynie, który spłonął, ale w tym samym pożarze spłonął także Twój magazyn, w którym trzymałbyś towar, gdybyś otrzymał go na czas.
Autor:

 Ewa Krysztofiuk, aplikant radcowski

Tekst opublikowany: 

 21 listopada 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz