JPK_VAT

Rozliczenie dostawy towarów wysyłanych poza Unię Europejską

Pytanie: Jak prawidłowo rozliczyć transakcję z punktu widzenia VAT, jeżeli faktura została wystawiona na kontrahenta z Niemiec (posiada NIP-UE), natomiast towar został bezpośrednio dostarczony z Polski do krajów afrykańskich. Jaką stawkę VAT zastosować? Czy to eksport towarów?

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest eksport towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), czyli – jak stanowi art. 2 pkt 8 ustawy o VAT – dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni), jeżeli towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony właściwy organ celny określony w przepisach celnych. Eksport towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0%, o ile spełnione są warunki wynikające z przepisów art. 41 ust. 4 i nast. ustawy o VAT. Jeżeli warunki te nie są spełnione, eksport towarów jest opodatkowany podatkiem VAT według stawki krajowej.

Odliczenie VAT w drodze korekty – sprawdź, jak postąpić krok po kroku

Błędnie wskazany na fakturze numer paragonu fiskalnego – jak poprawić

Pytanie: Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, wystawił klientowi (konsumentowi) fakturę sprzedaży do paragonu fiskalnego, jednak w fakturze wykazał zły numer paragonu fiskalnego, wszystkie pozostałe dane oraz cena, VAT, wartość były prawidłowo wykazane. Jak przedsiębiorca powinien prawidłowo skorygować numer paragonu fiskalnego na fakturze? Czy ma to być poprzez wystawienie faktury korygującej? Jeżeli tak, to jakie dane powinna zawierać taka faktura korygująca? Czy i jak powinna być ujęta taka faktura korygująca w pliku JPK? Jak wykazać pierwotną fakturę w pliku JPK z błędnym numerem paragonu?

Faktura korygująca powinna zawierać standardową treść wynikającą z przepisów art. 106j ust. 2 ustawy o VAT. A zatem powinna ona zawierać:

1)     numer kolejny oraz datę jej wystawienia,

2)     wskazane w art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT dane wskazane na korygowanej fakturze (tj. dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5 ustawy o VAT oraz nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą),

3)     prawidłową treść korygowanej pozycji, tj. prawidłową treść numeru paragonu fiskalnego.

Wyłączenie „pustej” faktury z pliku JPK_VAT – jak naprawić błąd