Rząd planuje zmiany w przepisach dotyczących biegłych rewidentów

Dodano: 7 lipca 2023
Rząd planuje zmiany w przepisach dotyczących biegłych rewidentów

Rządowy projekt ustawy dotyczącej e-administracji przewiduje wprowadzenie kluczowych zmian do przepisów o biegłych rewidentach. Jest on obecnie przedmiotem analizy Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, która pracuje nad stanowiskiem w tej sprawie.

Na wniosek Ministra Cyfryzacji w kwietniu 2022 r. został rozpoczęty proces związany z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji (dalej „projekt ustawy”). Pod koniec czerwca 2023 r., już po konsultacjach publicznych (do których nie włączono Polską Izbę Biegłych Rewidentów), do procedowanego projektu ustawy zostały dodane nowe zapisy odnoszące się do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (dalej „UoBR”).

Podsumowanie zaproponowanych zmian w UoBR (art. 39 oraz art. 54 projektu ustawy):

  • Obowiązek sporządzenia całej dokumentacji klienta, w tym akt badania, a także akt zleceń usług atestacyjnych innych niż badanie oraz akt zleceń usług pokrewnych wyłącznie w języku polskim (jako skutek proponowanego wykreślenia drugiego zdania w art. 67 ust. 4a UoBR, dotychczas dopuszczającego możliwość sporządzania części tej dokumentacji w języku obcym, z jednoczesnym zapewnieniem pisemnego jej tłumaczenia na język polski na potrzeby kontroli Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (dalej „PANA”)).
  • Obowiązek przekazania przez firmę audytorską do PANA w postaci elektronicznej wszystkich akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu (dalej KSWZ”), w terminie 90 dni od ich zamknięcia. Projekt ustawy określa również cele wykorzystania tej dokumentacji przez PANA, w tym możliwość poddania ich analizie lub udostępnienie firmie audytorskiej, która je przekazała w przypadku zastąpienia firmy audytorskiej inną firmą audytorską.
  • Obowiązek przekazania do 31 grudnia 2025 r. przez firmy audytorskie do PANA akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z KSWZ zamkniętych przed dniem 1 stycznia 2024 r.
  • Przewidziana jest możliwość określenia w drodze rozporządzenia Ministra właściwego do spraw finansów publicznych wymogów oraz wymagań technicznych, jakim muszą odpowiadać akta przekazywane do PANA.
  • Dodanie do katalogu naruszeń prawa zagrożonych karą administracyjną nowych pozycji – tj. nie wypełnienia przez firmę audytorską obowiązku przekazania akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z KSWZ jak również obowiązków związanych ze skreśleniem z listy firm audytorskich, a dotyczących m.in. przekazania dokumentacji.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła natychmiastowe działania, wnikliwie analizuje propozycje zmiany UoBR i pracuje nad stanowiskiem w tej sprawie.

Źródło:

www.pibr.org.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz