Biegły rewident zawiadomi o łapownictwie i przekupstwie

Dodano: 8 maja 2023
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomniała o spoczywającym na biegłych rewidentach obowiązku zawiadamiania odpowiednich służb o podejrzeniach łapownictwa

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomniała o spoczywającym na biegłych rewidentach obowiązku zawiadamiania odpowiednich służb o podejrzeniach łapownictwa lub przekupstwa dotyczących funkcjonariuszy publicznych z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego

Zgodnie z art. 77 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym biegły rewident, który w związku ze świadczeniem usług atestacyjnych lub usług pokrewnych dowiedział się o przyjęciu korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy przez funkcjonariusza publicznego z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego (łapownictwo bierne), obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw w Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek ten ciąży na biegłym rewidencie również wtedy, gdy dowiedział się on, w związku ze świadczeniem usług atestacyjnych lub usług pokrewnych, o udzieleniu albo obietnicy udzielenia funkcjonariuszowi publicznemu z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego korzyści majątkowej lub osobistej (przekupstwo).

Należy podkreślić, że ww. obowiązek nie przewiduje jednak konieczności zgromadzenia przez biegłego rewidenta wystarczających dowodów potwierdzających podejrzenia – co jest rolą organów powołanych do ścigania przestępstw.

Źródło:

www.pibr.org.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.