Numer księgi wieczystej: dlaczego warto go poznać?

Dodano: 9 czerwca 2021
Numer księgi wieczystej dlaczego warto go poznać

Z perspektywy wielu osób zakup nieruchomości to jedno z największych wyzwań finansowych, zwłaszcza jeżeli wiąże się to także z zaciągnięciem kredytu. Zły wybór domu, mieszkania czy działki może przy tym wiązać się z poważnymi problemami, nieograniczającymi się wyłącznie do kwestii czysto ekonomicznych. Przed transakcją należy wobec tego uzyskać wyczerpujące informacje o przedmiocie umowy. Wielu danych jest w stanie dostarczyć numer księgi wieczystej. Warto dowiedzieć się, czym jest oraz w jaki sposób można go uzyskać.

Numer księgi wieczystej: co uda się ustalić?

Nieruchomości w wielu przypadkach stanowią jeden z najważniejszych składników majątku osobistego. Umożliwiają przy tym nie tylko akumulowanie kapitału, ale również korzystanie ze zdecydowanie szerszych uprawnień, w tym również stosowanie ich jako zabezpieczeń spłaty kredytów czy pożyczek albo ustanawianie różnego typu praw na rzecz osób trzecich. Właściciel ma wobec tego stosunkowo wiele możliwości. Część z nich może być jednak istotna z perspektywy potencjalnego nabywcy nieruchomości. Należy mieć przy tym świadomość, że większość z tych danych jest publicznie dostępna. Numer księgi wieczystej umożliwia zaznajomienie się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi nieruchomości, na blogu blogkredytowy.pl można przy tym dowiedzieć się m.in., jak znaleźć numer księgi wieczystej bez zwracania się w tym celu do właściciela czy pośrednika - https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/.

Jak wygląda numer księgi wieczystej?

System ksiąg wieczystych pod wieloma względami przypomina, chociażby system ewidencjonowania ludności wykorzystujący numer PESEL. Każda nieruchomość posiada w związku z tym swój indywidualny numer, który umożliwia praktycznie każdej osobie na poznanie szczegółowych informacji na temat jej stanu prawnego. Numer księgi wieczystej składa się z trzech elementów. Pierwsza część to oznaczenie wybranego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Kolejna to zasadniczy numer księgi wieczystej, a na samym końcu znajduje się cyfra kontrolna z zakresu 0-9. W praktyce, znając sam numer księgi wieczystej, można więc w łatwy sposób dotrzeć do bezcennych informacji. Wbrew pozorom jego ustalenie nie musi być przy tym trudne albo wiązać się z koniecznością informowania o tym fakcie sprzedawcy lub urzędników.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Oczywiście najprostszy sposób polega na bezpośrednim uzyskaniu takiej informacji od właściciela lub reprezentującego go pośrednika. Jednocześnie jednak wielu kupujących nie chce tego robić lub spotkało się z decyzją odmowną. Nie oznacza to jednak, że  oznacza to brak możliwości zweryfikowania najważniejszych z punktu widzenia kupującego informacji. Warto dowiedzieć się, jak ustalić numer księgi wieczystej bez zbędnych problemów i zwłoki. Istnieją dwa sposoby: jeden z nich wiąże się z koniecznością zwrócenia się do stosownego urzędu gminy lub sądu prowadzącego KW wybranej nieruchomości. Warto mieć jednak świadomość, że nie zawsze urzędnicy zgodzą się na udostępnienie numeru księgi wieczystej. Istnieje przy tym zdecydowanie prostszy i zautomatyzowany sposób, który umożliwia na szybką weryfikację danych widniejących np. w ogłoszeniu.

Księga wieczysta po numerze działki i po adresie

Aby ustalić numer księgi wieczystej, wystarczy znać jedynie adres domu, mieszkania czy działki budowlanej. Po wprowadzeniu ich do jednej z dostępnych wyszukiwarek i wykupieniu dostępu użytkownik nie tylko pozna numer księgi wieczystej dotyczącej wskazanej nieruchomości, ale będzie miał także możliwość bezpośredniej weryfikacji księgi wieczystej. Cały proces może zamknąć się nawet w ciągu kilku minut. Nie trzeba będzie także wychodzić z domu czy odwiedzać urzędów, wobec czego warto skorzystać z tej możliwości jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Przejrzenie ksiąg wieczystych pozwoli na bardzo szybkie ustalenie stanu faktycznego i przekonanie się, czy dane deklarowane przez sprzedawcę są zgodne z prawdą. Dotyczy to zwłaszcza informacji o właścicielu nieruchomości oraz potencjalnych ograniczeń prawnych czy zadłużenia nieruchomości.

Artykuł sponsorowany

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz