Termin przekazania informacji przez spółki nieruchomościowe coraz bliżej

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 marca 2024
Zbliża się termin przekazania informacji przez spółki nieruchomościowe

Osoby odpowiedzialne za rozliczenia tzw. spółek nieruchomościowych powinny pamiętać o zbliżającym się ważnym terminie. Dotyczy on przekazania fiskusowi przez takie jednostki informacji o swoich wspólnikach. Podobnym obowiązkiem zostali także objęci wspólnicy spółek, o których mowa. Dowiedz się więcej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czym w świetle przepisów są spółki nieruchomościowe
  • Jakie obowiązki informacyjne ciążą na takich podmiotach oraz ich wspólnikach
  • Do kiedy trzeba się z nich wywiązać
  • Którymi formularzami należy się posłużyć w tym celu

Sprawdź też:

Zbliża się termin rozliczeń podatkowych w CIT za 2023 rok. Sprawdź, jak możesz zarządzić swoimi obciążeniami

Elektroniczna wysyłka CIT-8 nie zawsze wymagana

Czy będzie więcej czasu na CIT-8 i sprawozdanie finansowe za 2023 rok

Jak ująć w rocznym rozliczeniu CIT-8E zaliczki

Definicję spółki nieruchomościowej można znaleźć m.in. w ustawie o CIT. Zgodnie z art. 4a pkt 35 tej ustawy, spółką nieruchomościową jest podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, który dodatkowo spełnia określone w tym przepisie kryteria. Zależą one od tego, czy taka jednostka rozpoczyna w danym roku swoją działalność, czy ją kontynuuje. Przykładowo w przypadku spółek działających już na rynku, warunki uznania jednostki za spółkę nieruchomościową przedstawiają się następująco:

  • co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów (bezpośrednio lub pośrednio) stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych w Polsce; warunek ten uważa się za spełniony, gdy alternatywą są wartości praw do takich nieruchomości;
  • wartość bilansowa ww. nieruchomości przekraczała 10.000.000 zł albo równowartość tej kwoty;
  • przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów tego typu lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości (lub prawa do nich) oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu przychodów podatkowych lub przychodów ujętych w wyniku finansowym netto.
Warunki te bierze się pod uwagę na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego – na ostatni dzień roku poprzedzającego rok obrotowy.

Ważne obowiązki informacyjne

Na tego rodzaju podmioty przepisy nakładają określone obowiązki informacyjne. Mianowicie muszą one przekazywać właściwym urzędom skarbowym informacje o podmiotach, które mają  prawa do spółki nieruchomościowej. Przy czym oddzielnie składa się informacje o podmiotach innych niż osoby fizyczne mających prawa do danej spółki, oddzielnie zaś  informacje  dotyczące  tego rodzaju podmiotów będących osobami fizycznymi.  W tym celu należy posłużyć się odpowiednio formularzami CIT-N1 oraz PIT-N1.

Analogiczne powinności spoczywają na wspólnikach takich spółek, m.in. mających w nich udziały (akcje) dające co najmniej 5% praw głosu. Polegają one na przekazywaniu fiskusowi informacji o prawach do spółki nieruchomościowej oraz o podmiotach pośredniczących. Przeznaczone są do tego formularze CIT-N2 oraz PIT-N2.

Do kiedy informacje za 2023 rok

Informacje  przekazuje się  (drogą elektroniczną)  do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki. Natomiast  przypadku gdy jednostka  nie jest podatnikiem CIT – trzeba to zrobić do końca trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu jej roku obrotowego. W większości przypadków ustawowym terminem na realizację omawianego obowiązku, w odniesieniu do danych na koniec 2023 roku, jest więc 31 marca 2024 r. Ponieważ jednak wypada  on  w święta Wielkanocne (a dokładniej w niedzielę), zgodnie z art. 12 § 5  Ordynacji podatkowej – ulega przesunięciu na pierwszy dzień roboczy po dniach wolnych od pracy.

Zatem dla  spółek nieruchomościowych, których rok podatkowy (obrotowy) pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin złożenia przez te spółki, a także ich wspólników odpowiednio  informacji CIT-N1/PIT-N1 oraz CIT-N2/PIT-N2 za 2023 rok,  upływa 2 kwietnia 2024 r.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz