Zmiana wysokości odsetek w umowie między kontrahentami

Autor: Ewa Krysztofiuk

Dodano: 25 listopada 2009
Pytanie: Czy w umowie między kontrahentami można zmienić wysokość odsetek?
Odpowiedź:

Jeżeli dłużnik spóźni się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, należą Ci się odsetki ustawowe. Ich wysokość możesz jednak zmienić w umowie - wówczas są to tzw. odsetki umowne.

Pamiętaj jednak, że:

  1. wysokość odsetek umownych nie jest ograniczona w przepisach wprost, jeśli jednak będzie zbyt wysoka, dłużnik będzie mógł próbować udowodnić, że jest to wyzysk (art. 388 kc), i w ten sposób ograniczyć ich wysokość;
  2. kolejnym ograniczeniem może być ustalona w przepisach wysokość odsetek maksymalnych. Zgodnie z przepisami kc odsetki maksymalne nie mogą przekraczać czterokrotnej wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego - obecnie odsetki maksymalne wynoszą więc 22%.

WAŻNE
Jeśli nic innego nie wynika z przepisów lub umowy, odsetki są płatne co roku z dołu, a jeżeli termin płatności sumy pieniężnej jest krótszy niż rok - jednocześnie z zapłatą tej sumy.

Zapis o odsetkach umownych może brzmieć następująco:

§ 3. W przypadku niezapłacenia przez Kupującego kwoty określonej w § 2 niniejszej umowy w terminie wynikającym z załącznika nr 1 do niniejszej umowy Sprzedającemu będą przysługiwały odsetki umowne w wysokości 20% w skali rocznej.

Autor:

Ewa Krysztofiuk, aplikant radcowski

Tekst opublikowany: 

25 listopada 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz