WDT

Dokumentowanie prawa do stawki 0% dla WDT

Pytanie: Spółka sprzedaje produkty do kraju UE - WDT, warunki dostawy FCA. Firma transportowa na zlecenie nabywcy odbiera produkty z magazynu sprzedającego w PL. Na potwierdzenie odbioru produktów spółka otrzymuje podpisany przez odbierającego dokument CMR z datą przyjęcia. Jakich dokumentów spółka powinna jeszcze wymagać, aby móc wykazać sprzedaż WDT ze stawką 0%?

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów są opodatkowane stawką 0%, jeżeli spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT.

Z przepisów tych wynika, że warunkiem stosowania stawki 0% jest udokumentowanie faktu, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (zob. art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

W zakresie tym od 1 stycznia 2020 r. istnieją dwie grupy przepisów, tj. przepisy zawarte w art. 42 ustawy o VAT oraz przepisy art. 45a rozporządzenia 282/2011, przy czym podatnikom przysługuje w tym zakresie prawo do wyboru przepisów, które stosują (co pośrednio wynika również z wydanego w tej sprawie komunikatu ministerstwa finansów z 31 grudnia 2019 r.). Na użytek dalszej części odpowiedzi zakładam, że stosujecie Państwo przepisy zawarte w art. 42 ustawy o VAT.

W przypadku stosowania tych przepisów warunkiem opodatkowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów stawką 0% jest, między innymi, posiadanie przez podatnika w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

O tym, jakie są to dokumenty, decyduje sposób dokonania oraz przedmiot wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

WDT czy transakcja trójstronna – sprawdź rozliczenie

Pytanie: W grudniu miała miejsce dostawa, którą nie wiemy, czy wykazać w JPK jako WDT czy też transakcja powinna być oznaczona kodami dotyczącymi transakcji trójstronnej w VAT. Otóż polska spółka A wystawiła fakturę na spółkę B zarejestrowaną w Holandii, transakcja dotyczyła dostawy towaru. Towar jednak został dostarczony do spółki C zarejestrowanej w Rumunii. Dostawa towaru wyglądała jednak tak, że spółka C z Rumunii odebrała towar własnym transportem od spółki A z Polski. Faktura jest wystawiona pomiędzy spółką polską A a spółką B - holenderską z dostawą do Rumunii. Jak transakcję powinna wykazać spółka A w JPK_VAT i w VAT_UE?

Transakcja trójstronna została zdefiniowana w VAT jako transakcja, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
  2. przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.
Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF

Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF

Od 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy określające obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Czy obowiązek ten będzie dotyczyć również faktur dokumentujących tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko i poznaj komentarz eksperta.

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).

Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dochodzi na skutek dostaw na rzecz podatników towarów wywożonych do innych państw członkowskich (są to tzw. transakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów).

Do WDT dochodzi również na skutek przemieszczania przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które to towary zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 13 ust. 3 ustawy o VAT).

Są to tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (dalej nazywane nietransakcyjnymi WDT).