użytkowanie wieczyste

Data powstania obowiązku podatkowego z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste

Pytanie: JST otrzymało wpłatę od podmiotu za użytkowanie wieczyste gruntu po przekroczeniu ustawowego terminu płatności (31 marca). Zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Termin płatności opłaty rocznej (31 marca) wynika wprost z ustawy o gospodarce nieruchomościami, często jest on także wpisywany do umowy ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu uzyskiwanych opłat za użytkowanie wieczyste oraz z tytułu opłat przekształceniowych (w prawo własności) według zasad zwyczajowo przyjętych i obowiązujących aktualnie przepisów w zakresie działania ustawy o VAT?

W przeszłości (do końca 2013 r.) obowiązywał przepis określający szczególny moment powstawania obowiązku podatkowego dla dostaw towarów polegających na oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste. Obowiązek podatkowy w takich przypadkach powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu (zob. art. 19 ust. 16b ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.).

Obecnie podobnego przepisu nie ma. Związane jest to z istnieniem art. 19a ust. 4 ustawy o VAT, który przewiduje odpowiednie stosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT do dostaw towarów.