paragon

Sprzedaż udokumentowana paragonami – korekta

Jak rozliczać korektę VAT w przypadku sprzedaży udokumentowanej paragonami

Niedawno TSUE wydał wyrok w sprawie rozliczania korekt podatku należnego z tytułu sprzedaży udokumentowanej paragonami z zawyżoną stawką VAT. Poznaj skutki tego wyroku i komentarz eksperta.

Zasady korygowania sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących określają przepisy § 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Z przepisów tych nie wynika niestety sposób korygowania paragonów z zawyżoną stawką VAT. Mimo to nie ulega wątpliwości, że możliwość dokonywania takich korekt istnieje.

Zawyżona stawka VAT na paragonach a rozliczanie korekt – stanowisko skarbówki

W wyjaśnieniach organów podatkowych dominowało dotychczas stanowisko, że rozliczanie korekt takich paragonów jest możliwe tylko, jeżeli podatnik ma możliwość:

  • jednoznacznie zidentyfikować nabywców towarów lub usług oraz
  • zwrócić im nienależnie zapłacony zawyżony VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z  25 lutego 2016 r. – sygn. ILPP2/4512-1-902/15-3/JK czy interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lutego 2020 r. (nr 0113-KDIPT1-1.4012.818.2019.3.RG) oraz z 27 listopada 2015 r. (nr IPTPP1/4512-546/15-2/RG).

Paragon z zaniżoną stawką VAT – sprawdź, co zrobić

Pytanie: W dniu 22 grudnia 2023 r. pracownik nabił na kasę fiskalną paragon ze stawką VAT 5%, a powinna być stawka 23%. Nikt nie zwrócił na to uwagi, dopiero przy rozliczeniu kasy fiskalnej za grudzień 2023 roku zauważono błąd. Nie posiadamy tego paragonu. Jak prawidłowo postąpić w takiej sytuacji?

W przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęciu w odrębnej ewidencji:

  • błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego);
  • krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.

W przypadkach takich, jak stanowi § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy sprzedaż w prawidłowej wysokości.

Wskazane przepisy nie mają zastosowania w przypadku pomyłek innych niż oczywista (w tym w przypadku pomyłek ujawnianych po upływie pewnego czasu od dokonania sprzedaży – zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r., nr IPTPP4/443-366/14-2/BM), jednak również w przypadku takich pomyłek dopuszczalne jest korygowanie paragonów (także w przypadku braku oryginałów tych paragonów – zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 6 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 187/16, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 19 grudnia 2016 r., akt sygn. I SA/Bd 718/16).