metoda kasowa

PIT kasowy od 2025 roku

PIT kasowy od 2025 roku. Kto skorzysta na zmianach?

W dniu 24 kwietnia 2024 r. został opublikowany projekt ustawy nowelizującej ustawę o PIT. Projekt ten zawiera między innymi przepisy umożliwiające niektórym przedsiębiorcom będącym podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych rozpoznawanie przychodów tzw. metodą kasową. Możliwość ta zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2025 r. jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z PIT kasowego?

Obecnie w podatku dochodowym od osób fizycznych zasadą jest memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej (tylko niektóre rodzaje przychodów osiąganych przez przedsiębiorców w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są ustalane kasowo, np. odsetki, odszkodowania).

Jak bowiem wynika z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z kolei art 14 ust. 1c ustawy o PIT stanowi, że za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Natomiast art. 14 ust. 1e ustawy o PIT stanowi, że jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (przepis ten stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego – zob. art. 14 ust. 1h ustawy o PIT).

W świetle tych przepisów przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności gospodarczej powstawać mogą mimo, że podatnik faktycznie nie otrzymał jeszcze należności. W takich przypadkach podatnicy zmuszeni są często do zapłaty podatku dochodowego mimo, że nie otrzymali jeszcze należności.

Kiedy powstaje przychód podatkowy przy refakturowaniu mediów

Pytanie: Pytanie dotyczące kwalifikowania kosztów i przychodów do właściwych okresów miesięcznych. Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pomieszczeń. W związku z udostępnieniem lokali w umowach najmu oprócz stawki za czynsz jest zapis dotyczący wykorzystywanych mediów: najemca uiszczać będzie na rzecz Wynajmującego opłatę za energię elektryczną wykorzystywaną w przedmiocie najmu, naliczaną według wskazania licznika, zgodnie z obowiązującymi stawkami + podatek VAT, w wysokości określonej w obowiązujących w tym zakresie przepisach. Opłaty, o których mowa powyżej będą regulowane na podstawie odrębnej faktury VAT, wystawionej na koniec miesiąca kalendarzowego, w którym wynajmujący otrzyma stosowne rozliczenie od koncesjonowanego sprzedawcy energii elektrycznej, płatnej w terminie 14 dni od dnia jej wystawienia. Opłata powyższa jest zmienna i nie powoduje konieczności zachowania terminu wypowiedzenia umowy najmu. Zgodnie z zawartymi umowami refaktury za media dla najemców wystawiane są na koniec miesiąca, w którym otrzymujemy fakturę od sprzedawcy energii elektrycznej. Przykładowo fakturę za energię elektryczną za okres od 30.09.2022 r. do 05.12.2022 r. otrzymaliśmy 27.01.2023 r. W związku z tym refaktura za energię dla najemcy, zgodnie z zawartą umową została wystawiona na ostatni dzień miesiąca, w którym otrzymaliśmy rozliczenie, czyli z datą 31.01.2023 r. z datą sprzedaży 05.12.2023 r. Do jakiego okresu podatkowego zaliczyć koszty energii z tytułu otrzymanej faktury w dniu 27.01.2023 r. a dotyczącą okresu 30.09.2022-05.12.2022r. do grudnia 2022 r., czy do stycznia 2023 r.? Do jakiego okresu podatkowego zaliczyć przychody z tytułu refaktury za media wystawionej 31.01.2023 r. a dotyczącej okresu 30.09.2022 r. - 05.12.2022 r. - do grudnia 2022 r, czy zgodnie z datą wystawionej refaktury do stycznia 2023 r.?