Kiedy wydatki na wielkanocne spotkanie z pracownikami mogą być kosztem firmy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 marca 2024
Kiedy wydatki na wielkanocne spotkanie z pracownikami mogą być kosztem firmy

Wydatki na organizację spotkań świątecznych z obecnymi i byłymi pracownikami podatnika, jeśli zostały pokryte z jego środków obrotowych, zaś celem tych spotkań nie jest wyłącznie konsumpcja, mogą stanowić dla wspomnianego podmiotu koszty uzyskania przychodów. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej z wydanych interpretacji.   

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak do kwestii ujmowania w kosztach wydatków na świąteczne spotkania z pracownikami odniósł się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej
  • Jakie kroki podjął podatnik, którego dotyczyło to pismo, aby wspomniane wydatki nie zostały zakwestionowane przez fiskusa jako koszty podatkowe

 

Sprawdź też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2021 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.203.2021.1.AP) została wydana na wniosek spółki, która organizuje dla swoich pracowników spotkania integracyjno-szkoleniowe. Mają one różne formy, w tym spotkań organizowanych przy okazji ważnych dla spółki wydarzeń lub tradycyjnie obchodzonych świąt, w tym Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Jest to także okazja do wręczenia różnego rodzaju odznaczeń, jak również dyplomów i medali dla zasłużonych pracowników. Jak poinformowano we wniosku o wydanie interpretacji, uczestnikami spotkań mogą być również byli pracownicy spółki, będący obecnie na emeryturze.

Jednostka wyjaśniła, że celem tych spotkań jest przede wszystkim poprawa efektywności i organizacji pracy poprzez bliższe poznanie się pracowników, większą identyfikację tych osób ze spółką i jej działalnością, poprawę atmosfery pracy, a także  promowanie szczególnie pożądanych wzorców zachowań.

W ramach organizowanych spotkań, o których mowa, spółka ponosi m.in. koszty usług gastronomicznych, cateringowych, z tytułu zakupu artykułów spożywczych (np. kawy, herbaty, ciastek, wody, owoców), wynajmuje sale, a także ponosi koszty dodatkowych atrakcji (w tym koszty oprawy artystycznej). Do kosztów organizowanych spotkań należy zaliczyć także koszty wystroju i dekoracji miejsc prowadzenia działalności oraz miejsc spotkań (np. ozdobami świątecznymi).

Podatnik zaznaczył zarazem, że organizowane przedsięwzięcia nie mają charakteru czysto konsumpcyjnego. Zwrócił natomiast uwagę na to, że podczas omawianych spotkań pracownicy m.in. są informowani o osiągnięciach spółki, wybranych kierunkach i strategiach rozwoju jej działalności, wyznaczonych na dany okres celach biznesowych itp. Podkreślił też, że wspomniane wydatki ponoszone w związku z ich organizacją finansowane są ze środków obrotowych jednostki. Są one udokumentowane fakturami lub rachunkami. Spotkania zaś, których te wydatki  dotyczą,  nie mają  charakteru działalności socjalnej, o której mowa w ustawie z 4 marca 1994 r. o  Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Czego dotyczyły wątpliwości podatnika

W związku z tym jednostka zwróciła się do dyrektora KIS m.in. z pytaniem, czy wydatki ponoszone przez nią na organizację ww. spotkań stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Stanowisko organu podatkowego

W wydanej interpretacji dyrektor KIS udzielił na to pytanie odpowiedzi pozytywnej. W uzasadnieniu pisma, o którym była mowa na wstępie wyjaśniał, że wydatki te będą stanowiły dla spółki koszty podatkowe. Podatnikowi wolno je rozliczyć we wspomnianych  kosztach zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy CIT, a więc w dacie ich poniesienia. Tym samym organ podzielił stanowisko wnioskodawcy w tej kwestii.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz