Wydatki na firmową Wigilię nie zawsze w kosztach

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 22 grudnia 2023
wydatki na firmową wigilię a koszty uzyskania przychodu

Jedną z tradycji związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia jest organizowanie firmowych Wigilii z udziałem kierownictwa zakładów pracy, pracowników, a także innych zaproszonych osób.  Poniesione w tym celu wydatki nie zawsze wolno jest przedsiębiorcom zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Poznaj zasady, które decydują, czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie warunki muszą być spełnione, aby wydatki na firmową wigilię można było bezpiecznie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy też:

Kiedy wydatki na firmową wigilię możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Organy podatkowe dopuszczają możliwość ujęcia wydatków na spotkanie świąteczne w firmie pod warunkiem, że mają związek z jej przychodami. Przypomnijmy, że zgodnie z definicją kosztów podatkowych zawartą w przepisach o podatku dochodowym, są nimi koszty  poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a także zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawowym katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych.

W przypadku spotkań świątecznych z pracownikami wymóg ten będzie spełniony wtedy, gdy nie będą się one ograniczały do złożenia okolicznościowych życzeń i konsumpcji produktów spożywczych (w tym tradycyjnych świątecznych dań i napojów), lecz będą miały szerszy zakres, z elementami „roboczymi”. Takimi elementami mogą być np. podsumowania mijającego roku pod kątem realizacji planów sprzedażowych, przedstawienie takich planów na kolejny rok, omówienie bieżących problemów, nagrodzenie wyróżniających się pracowników itp. Wówczas fiskus nie powinien zakwestionować ujęcia poniesionych na ten cel wydatków w przedmiotowych kosztach. Tym bardziej, że takie spotkania niewątpliwie przyczyniają się do wzajemnej integracji pracowników i wzmocnienia ich relacji z pracodawcą. Sprzyja to zwiększeniu ich motywacji do pracy, a tym samym może przekładać się na zwiększenie osiąganych przez firmę przychodów (por. np. interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 grudnia 2020 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.377.2020.1.KS).

Wydatki trzeba właściwie udokumentować

Aby jednak podatnik był w stanie wykazać w razie ewentualnej kontroli podatkowej służbowy, a także motywacyjno-integracyjny charakter takich spotkań, powinien zadbać o właściwe ich udokumentowanie. Powinien zatem dysponować nie tylko fakturami oraz rachunkami potwierdzającymi poniesienie związanych z nimi wydatków, ale również np. krótkim protokołem lub raportem ze spotkania, z którego będzie wynikało, co było jego przedmiotem.

Alkohol to nie koszt

Należy również podkreślić, że chociaż organy podatkowe potwierdzają możliwość pomniejszania przychodów podatnika o wydatki na artykuły żywnościowe i napoje konsumowane podczas tego rodzaju okolicznościowych spotkań z pracownikami, to jednak nie akceptują potrącania w tym charakterze wydatków na spożywany w ich trakcie alkohol (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2019 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.776.2018.4.AO). Trzeba również pamiętać o tym, że aby koszty firmowej wigilii mogły zostać ujęte w rachunku podatkowym, powinny być sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy (a nie np. z ZFŚS).

Udział w wigilii firmowej innych osób niż pracownicy a koszty podatkowe

Często w firmowych wigiliach uczestniczą nie tylko pracownicy zatrudnieni w danym zakładzie pracy, ale również członkowie ich rodzin (w tym małżonkowie), a także inne osoby, np. byli pracownicy. zleceniobiorcy i kontrahenci przedsiębiorcy. W takich przypadkach pojawia się pytanie, czy wydatki na udział w imprezie w części dotyczącej tych osób również wolno jest rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów. Niestety, podejście fiskusa do takich wydatków jest bardziej restrykcyjne niż do wspomnianych wcześniej kosztów pracowniczych. 

Jeśli chodzi o udział w spotkaniu świątecznym członków rodzin pracowników, np. ich małżonków, to organy podatkowe niekiedy kwestionowały wydatki poniesione w tym zakresie jako koszty podatkowe (np. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 18 grudnia 2007 r. nr ILPB3/423-119/07-2/MC). Można się jednak z spotkać także z wyjaśnieniami, z których wynika, że takie koszty wolno jest ujmować w rachunku podatkowym. 

 

Podkreślano w nich, że  wydatki poniesione na organizację spotkań firmowych w części przypadającej na rodziny pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę mają na celu zintegrowanie załogi zakładu. Dlatego pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z jego przychodami. Ponadto świadczenia na rzecz tych osób są związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą (gdyby nie ten stosunek członkowie rodziny nie uczestniczyliby w spotkaniu). Takie wnioski nasuwają się m.in. z interpretacji indywidualnych dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 stycznia 2017 r. (nr 2461-IBPB-1-2.4510.1004.2016.1.BD) i dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2019 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.309.2019.3.MBD).

Fiskus na ogół dopuszcza również potrącanie jako kosztów podatkowych wydatków na udział w takich imprezach byłych pracowników firmy, którzy przeszli na emeryturę (np. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2021 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.203.2021.1.AP).

Organy podatkowe często odmawiają natomiast statusu kosztów podatkowych wydatkom na udział w spotkaniach świątecznych współpracownikom firmy, np. osobom wykonujących na ich rzecz umowy o dzieło, umowy zlecenia w formule B2B itp. Argumentują bowiem, że w takich przypadkach chodzi o wydatki na cele reprezentacji, które na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT) zostały wyłączone z tego rodzaju kosztów. Przekonuje o tym np. treść interpretacji indywidualnych dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2019 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.309.2019.3.MBD) i z 1 grudnia 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.611.2022.3.BS). To samo dotyczy innych kontrahentów podatnika, np. jego dostawców. 

Zapamiętaj! Jeśli więc w spotkaniu wigilijnym oprócz pracowników biorą udział również takie zaproszone osoby, to zgodnie z wyjaśnieniami organów podatkowych  wysokość poniesionych w tym celu wydatków podlegających zaliczeniu do ww. kosztów powinna zostać ustalona proporcjonalnie do liczby pracowników obecnych na spotkaniu w stosunku do wszystkich jego uczestników. W razie braku wykazu (listy) tych uczestników, podatnik może ustalić wspomnianą proporcję na podstawie danych wskazujący ile osób w przedsiębiorstwie jest na zatrudnionych na etacie, a ile na mowach cywilnoprawnych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz