RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2012-11-19  

Sejm przyjął III ustawę deregulacyjną

Dnia 16 listopada 2012 r. Sejm uchwalił ustawę o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Zmiany mają na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zniesienie lub ograniczenie niektórych barier administracyjnych, uproszczenie przepisów związanych z prowadzeniem małych i średnich przedsiębiorstw oraz obniżenie kosztów funkcjonowania firm.
Ustawa zawiera m.in. rozwiązania, które wprowadzą ułatwienia w metodzie kasowej rozliczenia VAT dla małych podatników. Nowe przepisy znoszą m.in. obowiązek zapłaty VAT przez małego podatnika w ciągu 90 dni gdy kontrahent będący czynnym podatnikiem VAT nie zapłaci mu za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Łatwiejsze będzie też korzystanie z ulgi na „złe” długi w obszarze VAT. Podatnik, który rozliczył VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał (tzw. złe długi), będzie mógł dokonać korekty podatku należnego po upływie 150 dni od terminu płatności. Obecnie jest to 180 dni.
Sejm odrzucił wniesioną poprawkę, aby statusem małego podatnika zostali objęci przedsiębiorcy, w przypadku których wartość sprzedaży nie przekracza rocznie 2 mln euro. A zatem statusem małego podatnika, uprawniającego do korzystania z kasowej metody rozliczania VAT, będą objęci przedsiębiorcy, w przypadku których limit ten wynosi 1,2 mln euro.
Ustawa ma rozwiązać również powszechny problem zatorów płatniczych. Ograniczy zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł. W przypadku nieuregulowania kwoty z faktury podatnik-dłużnik będzie musiał dokonać korekty kosztów uzyskania przychodu w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności ustalonego przez strony. Natomiast, w sytuacji, gdy czas płatności ustalony przez strony będzie dłuższy niż 60 dni, termin korekty kosztów przypadnie na 90 dzień od dnia zaliczenia kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Zapis ten eliminuje dominującą pozycję podatników wobec dostawcy towarów czy usług poprzez wyznaczanie długich terminów płatności.

Projekt wpłynął do Sejmu 29 października 2012 r. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu 7 listopada br. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Autor:  Źródło: www.sejm.pl
Tekst opublikowany:  19 listopada 2012 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: