Prowadzenie ewidencji i dokumentacji akcyzowej na nowych zasadach

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 lipca 2021
Prowadzenie ewidencji i dokumentacji akcyzowej na nowych zasadach

Nowe rozporządzenie ministra finansów zmieniło zasady dotyczące prowadzenia ewidencji i dokumentacji wyrobów akcyzowych. Ma to ułatwić funkcjonowanie podatników zajmujących się wyrobami akcyzowymi. Na zmianach skorzysta również fiskus, któremu łatwiej będzie kontrolować działalność tych podmiotów.

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji do celów podatku akcyzowego wprowadziły nowe przepisy, które weszły w życie 29 czerwca br. Dokonano ich mocą rozporządzenia ministra finansów z 11 czerwca 2021 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy. Zastąpiło ono dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie MF 24 grudnia 2019 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 2534).

Uzasadnienie wprowadzonych zmian

Zmiany, o których mowa, są konsekwencją nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, a konkretnie przepisów obowiązujących w zakresie zasad prowadzenia ewidencji i innych dokumentacji oraz sporządzania protokołów, które zostały określone w dziale VIa tej ustawy. Wprowadziła je ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 694). 

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu nowego rozporządzenia, zmiana ustawy w zakresie działu VIa miała na celu m.in. odstąpienie od określania wzorów ewidencji i innych dokumentacji oraz zastąpienie obowiązku prowadzenia ksiąg kontroli obowiązkiem prowadzenia dokumentacji kontroli. Natomiast od 1 stycznia 2022 r. zaistnieje obowiązek prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych i innych dokumentacji, o których mowa w art. 138a–138l i art. 138o ustawy, w postaci elektronicznej. Do 31 grudnia 2021 r. ustawa dopuszcza prowadzenie ewidencji i dokumentacji zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

Istota nowych regulacji

W związku ze zmianami, o których była mowa wcześniej, komentowane rozporządzenie nie zawiera już załączników nr 1–11, które figurowały w uchylonym rozporządzeniu MF z 24 grudnia 2019 r. i określały wzory dokumentów dotyczących m.in. produkcji alkoholu etylowego, piwa oraz wyrobów winiarskich. Ponadto dostosowano przepisy do znowelizowanej ustawy o podatku akcyzowym, w myśl której ewidencje i inne wspomniane wcześniej dokumenty, począwszy od przyszłego roku wolno będzie prowadzić wyłącznie w formie elektronicznej. Dostosowano również wzory niektórych dokumentów do nowych technologii produkcji wyrobów akcyzowych (np. dokumentację kontroli sporządzaną przy produkcji piwa), zaś niektóre z nich istotnie uproszczono, m.in. ograniczając zakres umieszczanych w nich danych.

Według MF nowe rozporządzenie ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Ponadto  usprawni kontrolę w podmiotach prowadzących działalność w zakresie podatku akcyzowego.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz