Nowe rozporządzenie MF ułatwi prowadzenie ewidencji akcyzowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 17 listopada 2023
Ministerstwo Finansów przygotowało nowe przepisy wykonawcze dotyczące prowadzenia dokumentacji na potrzeby akcyzy.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe przepisy wykonawcze dotyczące prowadzenia dokumentacji na potrzeby akcyzy. Zmiany, których celem jest m.in. dostosowanie obowiązujących w tym zakresie regulacji do zmian na poziomie ustawowym, mają wejść w życie z początkiem 2024 roku.

Zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji, dokumentacji i protokołów dotyczących wyrobów akcyzowych oraz znaków akcyzy przewiduje projekt nowego rozporządzenia MF, który został opublikowany przez resort finansów. Ma ono zastąpić od 1 stycznia 2024 r. dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 11 czerwca 2021 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1150 ze zm.). Nowe rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące sposobu prowadzenia ewidencji i dokumentacji akcyzowych zarówno w postaci papierowe, jak i elektronicznej.

Z czego wynika potrzeba zmian

Konieczność wydania nowych przepisów wynika z faktu, że regulacje drugiego ze wskazanych rozporządzeń utracą z dniem 31 grudnia 2023 r. swoją moc obowiązująca. Tak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy z 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2427 ze zm.). Ponadto – jak wyjaśnili autorzy zaproponowanych rozwiązań – w związku ze zmianami ustawy wprowadzającymi możliwość importu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego, niezbędne jest uzupełnienie szczegółowego zakresu danych ewidencji w tym zakresie. Za zmianami, o których mowa, przemawia również to, że w ramach nowelizacji przepisów uchylono obowiązek prowadzenia ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych wyłącznie w postaci elektronicznej. Dokonano tego mocą ustawy z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1598). W konsekwencji nadal dopuszczalne będzie ich prowadzenie także w postaci papierowej. Ponieważ obowiązujące rozporządzenie nie przewiduje prowadzenia ewidencji i dokumentacji w postaci papierowej, konieczne stało się wydanie nowego rozporządzenia, uwzględniającego ten sposób ich prowadzenia.

Oprócz dostosowania przepisów dotyczących prowadzenia ewidencji pod kątem akcyzy do wskazanych wcześniej zmian na poziomie ustawowym, modyfikacja obowiązujących w tym zakresie regulacji ma również na celu ich uelastycznienie i uproszczenie, a także zapewnienie ich jednolitości i spójności. Ułatwieniem ma być m.in. rezygnacja ze wskazywania każdorazowo rodzaju dokumentu (np. e-AD), na podstawie którego dokonuje się przemieszczeń wyrobów akcyzowych. Część zmian ma też charakter doprecyzowujący.  

Nowe rozporządzenie MF wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Źródło:

  • projekt (z 27 października 2023 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie ewidencji, dokumentacji i protokołów dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz