W czerwcu wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o KRS

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 12 maja 2022
W czerwcu wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o KRS

Zmiany w przepisach dotyczących danych przekazywanych do KRS przewiduje podpisana przez Prezydenta ustawa z 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Nowelizacja, którą Prezydent podpisał na początku maja br., wprowadziła do ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 112 ze zm.) nowy przepis art. 10a. Przewiduje on możliwość automatycznego przekazywania – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – informacji o:

  • zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz
  • dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym  (z podaniem numeru w rejestrze, sygnatury sprawy, daty dokonania wpisu i jego numeru).
Chodzi tutaj o dane dotyczące podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS albo rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Informacje te będą automatycznie przesyłane każdemu, kto za pośrednictwem wspomnianego wcześniej systemu teleinformatycznego wskazał numer w rejestrze podmiotu, którego informacja ta ma dotyczyć. Okres przesyłania informacji ma wynosić nie dłużej niż 1 rok, albo do chwili rezygnacji z otrzymywania tych informacji. Przepisy dopuszczają jednak przedłużanie tego okresu, każdorazowo na czas nie dłuższy niż rok. Każdemu zainteresowanemu mają być  jednocześnie przesyłane informacje dotyczące nie więcej niż 50 podmiotów.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, jej podstawowym założeniem jest wzmocnienie funkcji informacyjnej KRS oraz akt rejestrowych, a tym samym bezpieczeństwa obrotu prawno-gospodarczego. Ma to być dokonane przez umożliwienie zainteresowanym podmiotom (w szczególności członkom organów podmiotów ujawnionych w KRS) niezwłocznego uzyskania informacji o wpływie do akt rejestrowych wniosków lub innych dokumentów składanych przez osoby nieuprawnione oraz o dokonaniu wpisu w rejestrze. Dotyczy to przede wszystkim wniosków dotyczących zmiany wpisów o sposobie reprezentacji podmiotu i osobach reprezentujących podmiot, których podstawą są sfałszowane dokumenty (przypadki tzw. kradzieży spółek). Nowe regulacje mają wejść w życie 21 czerwca 2022 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz