Sprawdź, czego będą dotyczyć zmiany w przepisach ustawy o CEIDG

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 kwietnia 2024
Sprawdź, czego będą dotyczyć zmiany w przepisach ustawy o CEIDG

Rejestracja spółek cywilnych, a także wgląd w ich działalność mają być  łatwiejsze. Tak wynika z projektu nowelizacji obowiązujących w tym zakresie regulacji, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zmiany mają mieć jednak szerszy zakres i obejmować składanie wniosków o wpis w CEIDG.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym w świetle projektowanych zmian  mają polegać uproszczenia w rejestracji spółki cywilnej
  • Jak zmienią się zasady dotyczące składania wniosków o wpis do  CEIDG
  • Kiedy projekt nowelizacji przepisów ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów 

Sprawdź też:

Zmiana formy opodatkowania na 2024 rok – sprawdź, czy CEIDG przekazała wniosek do urzędu skarbowego

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej przez małżonków a wynajem nieruchomości

Sprzedaż działki a VAT. Sprawdź, kiedy taka czynność będzie uznana za przejaw działalności gospodarczej

Osoba fizyczna niezgłoszona do CEIDG a obowiązek płatności z zastosowaniem MPP

Zmiany w ustawie z 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541 ze zm.)  przewiduje projekt jej nowelizacji, przygotowywany w  Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Ułatwienia w zakresie działalności spółek cywilnych

Nowelizacji mają zostać poddane m.in. przepisy dotyczące funkcjonowania w obrocie gospodarczym spółek cywilnych. Jak bowiem podkreślają projektodawcy, spółka cywilna jest bardzo popularną formą współpracy przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG. Zarazem  zgłaszanie informacji o wykonywaniu działalności gospodarczej na podstawie umowy takiej spółki  – jest jedną z najczęściej podnoszonych przez przedsiębiorców kwestii, jeśli chodzi o prowadzenie tej działalności. Zwracają oni uwagę m.in. na czasochłonny proces rejestracji tego rodzaju podmiotów. Wiąże się on bowiem  z koniecznością złożenia dokumentów zgłoszeniowych do poszczególnych urzędów tj. do urzędu skarbowego, GUS, ZUS, czy KRUS.

Dlatego projekt będzie zawierać rozwiązania, które mają wspierać przedsiębiorców (tj. wspólników spółki cywilnej wpisanych do CEIDG) na każdym etapie ich funkcjonowania w spółce cywilnej. Ma się to przejawiać zmniejszeniem formalności przy rejestracji takich spółek, a także ułatwieniami w zakresie dostępu do informacji na ich temat. Ma to być  osiągnięte m.in. przez elektronizację procesów w tym zakresie.

Zmiany mają iść w kierunku uproszczenia procedury rejestracji spółki cywilnej poprzez zapewnienie elektronicznej wymiany informacji pomiędzy urzędami/rejestrami. Po ich wprowadzeniu przedsiębiorca będzie mógł dopełnić niezbędnych formalności w oparciu o jeden wniosek, w ramach usługi świadczonej drogą elektroniczną.

Rejestracja działalności gospodarczej online

W świetle projektowanych przepisów, nie będzie już możliwości składania wniosków o wpis w CEIDG w tradycyjnej firmie papierowej. Przypomnijmy, że w celu uzyskania takiego wpisu, trzeba wypełnić formularz rejestracyjny CEIDG-1 1 („Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej”).. Przy czym jest on jednocześnie:

  • zgłoszeniem identyfikacyjnym do urzędu skarbowego osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą,
  • oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym,
  • wnioskiem o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON),
  • zgłoszeniem płatnika składek do ZUS (KRUS).
Obecnie CEIDG-1 można wysłać zarówno online, jaki  i  złożyć go we właściwym urzędzie gminy (miasta) na wypełnionym formularzu papierowym. Natomiast po zmianach, w tym zakresie będzie dopuszczalna wyłącznie forma elektroniczna.

Jak tłumaczą autorzy projektu, nad którym trwają prace, jest to następstwem postępującej elektronizacji usług publicznych. Aby jednak wyjść naprzeciw potrzebom obywateli niekorzystających z technologii cyfrowych – proces całkowitej elektronizacji w tym zakresie ma zostać rozłożony w czasie (ze wsparciem Centrum Pomocy Przedsiębiorcy).

W świetle przyjętych przez resort rozwoju i technologii założeń, projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w czwartym kwartale 2024 roku.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz