Pismo do sądu skutecznie nadasz nie tylko na Poczcie Polskiej

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 7 czerwca 2021
Pismo do sądu skutecznie nadasz nie tylko na Poczcie Polskiej

Istotne zmiany z punktu widzenia m.in. przedsiębiorców dochodzących swoich racji przed sądami przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Po tym, jak nowe przepisy wejdą w życie, przy wysyłaniu pism procesowych oficjalnie można będzie korzystać nie tylko z usług Poczty Polskiej, ale również z pośrednictwa innych operatorów pocztowych.

Celem zmian jest dostosowanie krajowego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących ochrony konsumentów, a także implementacja wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawach polskich. Chodzi tutaj m.in. o wyrok z 27 marca 2019 r. w sprawie C-545/17 (Mariusz Pawlak przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Trybunał  zakwestionował w nim –  jako sprzeczny z prawem unijnym – art. 165 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, który za równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu uznaje tylko jego złożenie w polskiej placówce pocztowej tzw. wyznaczonego operatora. W świetle zaś ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 ze zm.) rolę tę pełni Poczta Polska. Według TSUE treść wspomnianego przepisu jest niezgodna z regulacjami unijnej dyrektywy 97/67/WE z 15 grudnia 1997 r. w sprawie wspólnych zasad rozwoju rynku wewnętrznego usług pocztowych Wspólnoty oraz poprawy jakości usług.

Istota nowelizacji w zakresie doręczeń  

Na tle tak ukształtowanych przepisów, wziąwszy pod uwagę orzecznictwo TSUE, uznano brak uzasadnienia dla utrzymywania wynikającego z art. 165 § 2 k.p.c. monopolu operatora wyznaczonego na świadczenie usług pocztowych związanych z nadawaniem przez strony czy uczestników postępowania pism procesowych do sądu, kiedy to nadanie wiąże się z zachowaniem terminu do dokonania określonej czynności procesowej. Dlatego zaproponowano zmianę jego treści.

Po nowelizacji możliwe będzie nadanie pisma procesowego (w formie przesyłki poleconej), z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne.

Większa ochrona konsumentów

Oprócz tego przewidziano również zmianę innych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Mają one m.in. zwiększyć ochronę konsumentów pozwanych jako dłużnicy na podstawie weksla (np. przez banki). Jeśli taki weksel był wystawiony jako zabezpieczenie umowy, sądy będą miały z urzędu obowiązek jej zbadania pod kątem ewentualnego istnienia w niej nieuczciwych postanowień  (tzw. klauzul niedozwolonych). Dodatkowo ułatwiona ma być obrona konsumenta w takim sporze, zarówno od strony formalnej, jak i ponoszonych kosztów postępowania. Nowe rozwiązania, o których mowa, mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz