Dzięki nowelizacji przepisów przedsiębiorcy dłużej z PKD 93.29.Z

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 20 grudnia 2023
Dzięki nowelizacji przepisów przedsiębiorcy dłużej z PKD 93.29.Z

Prawo do posługiwania się przez przedsiębiorców kodem PKD 93.29.Z, z którego na podstawie przepisów przejściowych mogli korzystać tylko do końca 2023 roku, zostało po raz kolejny raz przedłużone. Tak wynika z rozporządzenia w tej sprawie, wydanego przez Radę Ministrów.

Zmiany istotne z punktu widzenia przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą, której przedmiot jest oznaczony kodem PKD 93.29.Z, wprowadza rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Na podstawie wspomnianego aktu prawnego zostały poddane modyfikacji przepisy rozporządzenia RM z 24 czerwca 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1249 ze zm.), które również miało charakter zmieniający jeśli chodzi o przepisy dotyczące stosowania PKD.

Przypomnijmy, że na podstawie modyfikowanego rozporządzenia, o którym była mowa wcześniej, została wprowadzona zmiana polegająca na tym, że zakres PKD 93.29.Z „Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna” został podzielony na dwie podklasy – 93.29.A i 93.29.B. Podklasa 93.29.A odnosi się do działalności pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (takich jak np. gry, pokazy, czy wystawy tematyczne). Natomiast podklasą 93.29.B objęto pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną, gdzie indziej niesklasyfikowaną (w tym działalność parków rozrywki, eksploatację automatów do gier, obsługę stoków narciarskich, czy wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego).

Ponieważ te dwie nowe podklasy zastąpiły dotychczas obowiązującą podklasę PKD 93.29.Z, począwszy od 1 sierpnia 2020 r. przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą nie mogą już klasyfikować jej według tego kodu. Przedmiot działalności tych podmiotów musi być oznaczany jednym z nowych kodów, tj. PKD 93.29.A albo PKD 93.29.B. Natomiast niektóre firmy już działające, zostały w tym zakresie uprzywilejowane. Na podstawie bowiem przepisów przejściowych zawartych w ww. rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 czerwca 2020 r., takim funkcjonującym już podmiotom – które nie złożyły w międzyczasie wniosku o zmianę kodu PKD w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej – pozwolono na stosowanie przepisów dotychczasowych. Zatem działalność tych podmiotów nadal mogła być oznaczana kodem PKD 93.29.Z, z tym zastrzeżeniem, że nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 r. Tak wynika z § 2 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia, który jednak wkrótce otrzyma nową treść. Warto nadmienić, że jest to już kolejna zmiana jego brzmienia (wcześniej obowiązywały w tym zakresie odpowiednio terminy 31 lipca 2021 r. i 31 lipca 2022 r., które następnie stały się nieaktualne).

W wyniku najnowszej nowelizacji przepisów przedsiębiorcy, których przedmiot działalności jest oznaczony kodem PKD 93.29.Z, będą mogli się nim posługiwać jeszcze przez 2 lata (tj. nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.

Rozporządzenie zmieniające ma wejść w życie 30 grudnia 2023 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz