Zmiana przepisów w zakresie zwolnienia od VAT usług związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 marca 2023
  Zmiana przepisów w zakresie zwolnienia od VAT usług związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej

W drugiej połowie czerwca br. zmieni się treść ustawy o VAT w zakresie zwolnień przedmiotowych od tego podatku. Są one konsekwencją nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Jak wynika z treści art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, przepis ten zwalnia od wspomnianego podatku usługi pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz usługi określone w przepisach o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, na rzecz beneficjenta tej pomocy, wykonywane przez wskazane w tym przepisie podmioty. Chodzi o:

  • regionalne ośrodki polityki społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, centra usług społecznych, rodzinne domy pomocy, ośrodki wsparcia i ośrodki interwencji kryzysowej,
  • wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę:

– domy pomocy społecznej prowadzone przez podmioty posiadające zezwolenie wojewody,

– placówki opiekuńczo-wychowawcze i ośrodki adopcyjno-opiekuńcze,

  • placówki specjalistycznego poradnictwa,
  •  inne niż wyżej wymienione placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku na podstawie zezwolenia wojewody, wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę,
  • specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Wkrótce treść powołanego przepisu ma się zmienić. Jest to związane z wejściem w życie ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw – co ma nastąpić 22 czerwca 2023 r. (z wyjątkiem kilku przepisów, które zaczną obowiązywać w  innych terminach). Jak tłumaczą autorzy nowelizacji, jej celem jest ochrona przed przemocą domową oraz poprawa funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy na szczeblu centralnym, regionalnym oraz na szczeblu samorządu terytorialnego. Wśród wielu różnych zmian, wprowadziła ona również modyfikację art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT. Jest ona  konsekwencją zmiany terminologii przepisów, których dotyczy nowelizacja. Ponieważ w tytule nowelizowanej ustawy – tj. ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – termin „przemoc w rodzinie” zastąpiono określeniem „przemoc domowa” (według ustawodawcy mniej stygmatyzującym rodzinę), we wprowadzeniu do wyliczenia w treści art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT wyrazy „przemocy w rodzinie” zastąpiono wyrazami „przemocy domowej”. Ponadto określenie instytucji, jakimi są „specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie” zostało zastąpione w tym przepisie określeniem „specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej”.

Przedstawione zmiany w art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, tak jak większość przepisów ustawy nowelizującej, mają zacząć obowiązywać od 22 czerwca 2023 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz