grupy VAT

Co się zmieniło w JPK_VAT od 1 stycznia 2023 r. Praktyczne zestawienie

Co się zmieniło w JPK_VAT od 1 stycznia 2023 r. Praktyczne zestawienie

Od początku tego roku obowiązują zmiany w JPK_VAT. Wynikają one m.in. z wprowadzenia do ustawy o VAT przepisów dotyczących grup VAT. Sprawdź szczegóły.

Zgodnie ze zmianą ustawy o VAT od stycznia 2023 roku została wprowadzona podatkowa grupa VAT. Ma to odzwierciedlenie w deklaracjiJPK_VAT, która  stanowi  podstawą do tytułu wykonawczego dla każdego członka grupy VAT. Jako podatnika traktuje się przedstawiciela grupy VAT i to on składa JPK_VAT z deklaracją.

W okresie, kiedy status podatnika posiada grupa VAT oraz po utracie przez tę grupę VAT tego statusu, odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług:

  1. członkowie grupy VAT,
  2. przedstawiciel
  3. poszczególni członkowie grupy.

Należy stwierdzić, że  odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu podatku VAT dotyczy członków grupy VAT (art. 3a § a pkt 1, art. 3b § 2 pkt 1  ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).

Polecamy też:

Korekta pliku JPK_VAT – jak powinna wyglądać

Wykazywanie w JPK_VAT sprzedaży zafakturowanej i zafiskalizowanej

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

Sprawdzisz, co się zmieniło w JPK_VAT od 1 stycznia 2023 r i z czego wynikają zmiany;

Poznasz praktyczne zestawienie zmian w JPK_VAT od stycznia 2023 r.

Polecamy też:

Zmiany w JPK_VAT. Od kiedy nowe przepisy

Od 1 stycznia 2023 r. zmiany w VAT. Sprawdź, czy będzie możliwe utworzenie grupy VAT w JST.

Grupy VAT w JST – czy samorządy mogą od 1 stycznia 2023 roku skorzystać z nowych przepisów

Wraz z początkiem przyszłego roku do ustawy o VAT zostaną wprowadzone przepisy, które umożliwią podatnikom tworzenie grup VAT. Niedawno organ podatkowy wypowiedział się odnośnie do tego, czy będzie możliwe tworzenie grupy VAT w JST. Sprawdź stanowisko.

Grupa VAT to grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowana jako podatnik podatku. Te powiązania będą musiały istnieć przez cały czas funkcjonowania grupy VAT. Grupa będzie traktowana jako jeden podatnik VAT. Utworzenie grupy VAT pozwoli na uproszczenie rozliczeń w VAT.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła gmina. Spytała, czy gmina oraz utworzone przez nią spółki miejskie: w których gmina jest jedynym udziałowcem, spełniają warunki wymienione w art. 15a ustawy o VAT (w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r.) w zakresie możliwości utworzenia grupy VAT.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy możliwe jest utworzenie grup VAT;
  • Kiedy podmioty są ze sobą powiązane;
  • Czy jest możliwe utworzenie grupy VAT przez JST.