KSeF w JST – sprawdź, jak przygotować się na nowe obowiązki w fakturowaniu

Autor: Bartosz Tomczak

Dodano: 11 marca 2024
KSeF w jednostce samorządu terytorialnego

Przesunięcie wdrożenia obligatoryjnego fakturowania za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) spowodowało, że podatnicy mają więcej czasu na przygotowanie się do nadchodzącego obowiązku. W chwili obecnej nie jest znany nowy termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF, jednak według zapowiedzi nie nastąpi to wcześniej niż 1 stycznia 2025 r. Niemniej, ilość procesów związanych z wprowadzeniem KSeF powoduje, że podatnicy nie mogą zwlekać z tymi czynnościami i już teraz powinni przystąpić do działania. Poznaj wskazówki eksperta i dowiedz się, jak przygotować się na wdrożenie obowiązkowego KSeF w JST.

Przypomnijmy, że wdrożenie KSeF w Polsce jest możliwe na podstawie decyzji derogacyjnej Rady UE, która przewiduje jego obowiązkowe funkcjonowanie do końca 2026 r. Warto zaznaczyć, że obligatoryjne e-fakturowanie wpisuje się w tendencję ogólnoeuropejską. Celem wprowadzenia obligatoryjnego KSeF jest eliminowanie oszustw podatkowych oraz zwiększenie kontroli administracji skarbowych nad obrotem gospodarczym.

Obecnie KSeF funkcjonuje jako dobrowolna forma dokumentowania transakcji. Nieobowiązkowy charakter omawianego systemu wyraża się m.in. poprzez potrzebę wyrażenia akceptacji przez odbiorcę faktury na otrzymywanie dokumentu tą drogą. KSeF jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez Szefa KAS służącym do wystawiania i przekazywania faktur elektronicznych w określonym ustrukturyzowanym formacie elektronicznym, wg struktury logicznej opublikowanej przez MF - podobnie jak obecnie pliki JPK. Faktura wystawiana za pomocą KSeF jest uznawana za fakturę ustrukturyzowaną, co wynika z jednolitego formatu elektronicznego stosowanego dla tego typu dokumentów.

Obecnie działanie systemu KSeF polega na wystawianiu faktury w określonym formacie (przy użyciu własnego systemu informatycznego lub innego specjalistycznego oprogramowania księgowego) oraz przekazaniu jej do KSeF, gdzie nadawany jest jej indywidualny numer identyfikacyjny. Termin przekazania dokumentu do KSeF jest jednocześnie uważany za moment jej wystawienia.  Następnie faktura jest udostępniana nabywcy, o ile taki sposób został przez niego zaakceptowany.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie przewidziane są sankcje na niewywiązanie się z obowiązków dotyczących KSeF w jednostkach samorządu terytorialnego;
  • Jakie korzyści wiążą się ze stosowania KSeF w JST;
  • Jak się przygotować na wdrożenie obowiązkowego KSeF w jednostkach samorządu terytorialnego;
  • Co wynika z konsultacji, które odbyły się w Ministerstwie Finansów w sprawie KSeF w JST.

Polecamy szkolenia video:

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)

Autor: Bartosz Tomczak

konsultant podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Martini i Wspólnicy sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz