Projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji korzystny także dla podatników

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 13 lutego 2024
Do Sejmu trafił poselski projekt nowej ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych.

Do Sejmu trafił poselski projekt nowej ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Wśród wielu zaproponowanych w nim zmian, dotyczących łącznie prawie trzydziestu różnych ustaw, znalazły się także zapisy odnoszące się do regulacji podatkowych, w tym w zakresie  PIT oraz VAT.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak zmieni się limit do skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;

Jak zmienią się stawki VAT.

Polecamy też:

Nowość: podatek minimalny za 2024 rok – praktyczne przykłady wyliczeń

Poznaj zmiany w podatkach dochodowych i PCC od 1 stycznia 2024 roku – zestawienie

Przygotuj się na zmiany w VAT 2024. Pobierz tabelę ze zmianami

Zmiany deregulacyjne w 27 różnych ustawach przewiduje przygotowany przez grupę posłów opozycji projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Oprócz modyfikacji m.in. ustaw o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, o podatku od spadków i darowizn, czy o podatkach i opłatach lokalnych – projekt zawiera również propozycje korzystnych dla podatników zmian w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym, a także w ustawie o VAT.

Ryczałt dla większej grupy przedsiębiorców

Jeśli chodzi o zmiany w podatku dochodowym, to w projekcie zaproponowano zwiększenie kwoty przychodów, do których możliwe jest opłacanie tzw. ryczałtu ewidencjonowanego. Przypomnijmy, że na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałcie), obecnie przedsiębiorcy mają prawo korzystać z tej formy opodatkowania, m.in. jeśli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

  • uzyskali przychody z działalności gospodarczej, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
  • uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Limit ten przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy (art. 4 ust. 2 ustawy o ryczałcie). Średni kurs euro NBP na dzień 2 października 2023 r. wyniósł 4,6091 zł. W konsekwencji w 2024 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą stosować ci przedsiębiorcy (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej), których przychody w 2023 roku nie przekroczyły kwoty 9.218.200 zł.

Natomiast w świetle propozycji zawartych w projekcie, limit przychodów warunkujący możliwość skorzystania z ryczałtu, o którym mowa, ma zostać zwiększony z 2.000.000 euro do 3.000.000 euro.

Jak tłumaczą autorzy nowelizacji, wspomniana zmiana, polegająca na podniesieniu o 50% ww. limitu, ma na celu umożliwienie szerszej grupie przedsiębiorców korzystanie z tej formy opodatkowania ich działalności. Forma ta jest prostsza w stosowaniu, ponieważ pozwala np. uniknąć (często skomplikowanej i sformalizowanej) konieczności ustalenia i dokumentowania kosztów uzyskania przychodu. W ich ocenie każde uproszenie systemu podatkowego, polegające chociażby na szerszym niż wcześniej udostępnieniu możliwości korzystania  z prostszych form opodatkowania, jest pożądanym i właściwym krokiem w stronę podatników.

Modyfikacja przepisów o VAT

Projekt nowelizacji przewiduje także zmiany w ustawie o VAT (a konkretnie treści załącznika nr 10 do tej ustawy). Mają one polegać na obniżce stawki wspomnianego podatku na odzież i obuwie dziecięce z obecnych 23% do 5%. W uzasadnieniu projektu, o którym mowa, wskazano m.in., że celem tej zmiany jest wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci. Ponadto podkreślono, że w związku z dokonanymi w ostatnim czasie zmianami prawa europejskiego, stosowanie do odzieży i obuwia dziecięcego obniżonej stawki VAT nie może już być – jak miało to miejsce wcześniej – kwestionowane przez organy Unii Europejskiej. Według projektodawców, zmiana ta wpisuje się w szereg działań zmierzających do zmniejszania obciążenia fiskalnego obywateli.

Kiedy nowelizacja miałaby wejść w życie

Przygotowany projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych jest jednym z efektów prac komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, powołanej przez Sejm IX kadencji. Jak podkreślono w jego uzasadnieniu, wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz postulatom zgłaszanym m.in. przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z założeniami projektu, większość przepisów nowelizacji miałaby wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych.

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz