Nowa Ordynacja podatkowa – czy ostatecznie trafi do kosza

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 kwietnia 2024
Nowa Ordynacja podatkowa – czy ostatecznie trafi do kosza

Rząd chce znieść Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego, która pracowała nad  nową Ordynacją podatkową. Wprowadzenie kompleksowych regulacji w tym zakresie, które wzmocniłyby pozycję podatników względem aparatu skarbowego,  stoi więc pod znakiem zapytania.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Co było przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego
  • Jakie były ogólne założenia projektu nowej Ordynacji podatkowej
  • Na czym polegały korzyści dla podatników przewidziane w tym projekcie
  • Dlaczego rząd postanowił znieść komisję, o której była mowa wcześniej

Sprawdź też:

Resort finansów nie wyklucza zmian w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych

Ordynacja podatkowa 2024: Co dla podatników oznaczają zmiany dotyczące płatności ratalnych

Zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania wpłat podatkowych

Resort finansów potwierdza: Nie będzie zmian w Ordynacji podatkowej

W resorcie finansów przygotowano projekt przepisów,  które mają na celu zniesienie  Komisji Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Ma również nastąpić uchylenie regulacji statuujących jej działanie, w postaci  rozporządzenia  Rady Ministrów z 21 października 2014 r. w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1471 ze zm.).

Zmiany miały przynieść korzyści podatnikom

Przypomnijmy, że zadaniem wspomnianej komisji było opracowanie kierunkowych założeń kompleksowych regulacji w zakresie ogólnego prawa podatkowego. W ramach podjętych przez nią prac, został przygotowany projekt nowej Ordynacji podatkowej. Potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w tym zakresie tłumaczono m.in. tym, że dotychczasowa ustawa (tj. Ordynacja podatkowa z 29 sierpnia 1997 r.) ma już ponad  20 lat i nie nadąża za światowymi i unijnymi standardami w prawie podatkowym. Nowe przepisy – oparte o przyjazne i przejrzyste regulacje dostosowane do rozwoju gospodarczego i technologicznego –  miały dać poczucie większego bezpieczeństwa i pewności podatnikom.

Zamierzano tego dokonać m.in. przez wydłużenie terminów do wnoszenia odwołań i zażaleń, dotyczących rozstrzygnięć organów podatkowych. W relacjach między podatnikami a fiskusem miał być kładziony nacisk na współdziałanie oraz  mediacje. Miało temu służyć m.in. wdrożenie procedury konsultacyjnej, dzięki której podatnik oraz organ podatkowy mogliby uzgodnić rozliczenia podatkowe pierwszego z tych podmiotów przed zaistnieniem ewentualnego sporu. Jednym z założeń projektu było uporządkowanie zasad stosowania i miarkowania kar porządkowych. Planowano też powołanie instytucji Rzecznika Praw Podatnika. Jego zadaniem miały być monitorowanie i  analiza problemów związanych z tworzeniem i stosowaniem prawa podatkowego. Miałby on również proponować nowe rozwiązania ustawowe, a także opiniować projekty aktów normatywnych z zakresu prawa podatkowego pod kątem ochrony praw podatnika. Z drugiej strony celem projektowanych zmian było także zapewnienie sprawności oraz skuteczności administracji skarbowej. Miały one iść w kierunku  upowszechnienia stosowania komunikacji elektronicznej w kontaktach podatników z fiskusem.

Wspomniany projekt trafił do prac parlamentarnych w połowie 2019 roku. Nie doszło jednak do uchwalenia tej ustawy przed końcem kadencji Sejmu. Kompleksowymi zmianami w tym zakresie  nie zajął się też Sejm kolejnej kadencji. 

Czym projektodawcy tłumaczą swoją decyzję  

Jak tłumaczą autorzy projektu, o którym była mowa na wstępie, prace Komisji miały zakończyć się z chwilą ogłoszenia ustawy zawierającej kompleksowe regulacje dotyczące ogólnego prawa podatkowego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Do dnia dzisiejszego ustawa ta nie została uchwalona. W związku z zakończeniem z dniem 10 listopada 2019 r. pierwszej kadencji Komisji i niepowołaniem nowego składu Komisji na kolejną kadencję – zasadne jest jej zniesienie oraz uchylenie ww. rozporządzenia.

Zgodnie z założeniami projektu, rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia.

Źródło:

  • projekt (z 28 marca 2024 r.)  rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zniesienia Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz