RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
Jesteś tutaj: Strona główna KSH Udziały w spółce, kapitał zakładowy
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2010-12-02  

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o.- aspekty rachunkowe

Pytanie: Jednoosobowa firma budowlana prowadząca księgi rachunkowe od nowego roku zamierza „przekształcić” się w jednoosobową spółkę z o.o. poprzez wniesienie do niej aportem  przedsiębiorstwa. W związku z tym mam następujące pytania:
1. Z jakim dniem podpisać akt założycielski spółki, żeby mogła ona działać od 1 stycznia 2011 r.? Czy akt można podpisać przed notariuszem np. 14 grudnia bieżącego roku z klauzulą, że obowiązuje od dnia 1 stycznia?
2. Czy w akcie założycielskim muszą być wymienione kwotowo wszystkie należności i zobowiązania wnoszonego do spółki przedsiębiorstwa skoro na dzień podpisania aktu niemożliwe jest dokładne ustalenie ich wysokości? Czy wartość należności i zobowiązań wnoszonego przedsiębiorstwa ma wpływ na wartość aportu?
3. Właściciel wnoszonego przedsiębiorstwa poniósł w tym roku, w ramach działalności gospodarczej, wydatki inwestycyjne na budowę budynku biurowego na prywatnej działce, na której znajduje się również jego dom prywatny. W grudniu 2010 r. budynek o wartości ok. 200 000 zł zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Stanowi on składnik wnoszonego przedsiębiorstwa. W jaki sposób ująć ten budynek w aporcie skoro stoi on wraz z domem mieszkalnym na wspólnej działce, która nie będzie wnoszona do spółki i która stanowi wspólność małżeńską?
4. Czy wszystkie środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym wnoszonego przedsiębiorstwa w dniu założenia spółki z o.o. muszą wchodzić w skład aportu i być wartościowo ujęte w akcie założycielskim?
Odpowiedź udzielona:  2 grudnia 2010 r.

Uwaga: artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.