Od 1 października 2018 r. – zmiany w zasadach dokonywania wpłat na PFRON i ich obniżania

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 26 września 2018
e0a6f10485e9a103b3b8b997a5c90d18e8435290-medium

Warunkiem obniżenia wpłaty jest m.in. udokumentowanie zakupu fakturą. Od 1 października br. wraz z fakturą, sprzedający, który spełnił wszystkie warunki, będzie miał obowiązek przekazać nabywcy informację. Sprawdź, co musi zawierać informacja. Dowiedz się ponadto, jakie podmioty z 2% wskaźnikiem będą zwolnione z opłat na PFRON o także jakie będą zasady obniżania wpłat na Fundusz.

Przypomnijmy, że 6 czerwca 2018 r. weszła w życie pierwsza partia przepisów ustawy z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1076). W drugiej turze czyli od 1 października br. zaczną obowiązywać kolejne przepisy z zakresu wpłat na PFRON i zasad ich obniżania.

Przeczytaj także:

Poniżej przedstawiamy jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy.

Jakie podmioty z 2% wskaźnikiem będą zwolnione z opłat na PFRON?

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON jeżeli nie osiągnął wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6%. Jednak dla niektórych podmiotów, placówek ów wskaźnik, który trzeba osiągnąć by być zwolnionym z wnoszenia składek na Fundusz, jest niższy.

Pierwsza ze zmian polega na rozszerzeniu listy pracodawców, dla których właściwy jest wskaźnik wynoszący 2%. Będą to: publiczne i niepubliczne uczelnie, publiczne i niepubliczne szkoły, publiczne i niepubliczne przedszkola, publiczne i niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne, placówki resocjalizacyjne, publiczne i niepubliczne żłobki, a także kluby dziecięce.

Jakie będą zasady obniżania wpłat na Fundusz?

Wpłaty na Fundusz ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który jako sprzedający osiąga 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.

Warunkiem obniżenia wpłaty jest m.in. udokumentowanie zakupu fakturą.

Od 1 października br. wraz z fakturą, sprzedający, który spełnił wszystkie warunki, będzie przekazywał nabywcy, jednokrotnie w danym roku, informację o: 1) zasadach nabywania i korzystania z obniżenia wpłat; 2) możliwości złożenia oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia wpłat; 3) możliwości odwołania powyższego oświadczenia.

Przypomnijmy, że dziś kwota obniżenia wpłaty stanowi iloczyn wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wskaźnika udziału przychodów.

Od 1 października 2018 r. kwota obniżenia też tak będzie ustalana, ale zastrzeżono, że nie będzie mogła być wyższa niż̇ 50% kwoty należności za zakup produkcji lub usługi, określonej na fakturze, pomniejszonej o kwotę̨ podatku od towarów i usług (VAT), z uwzględnieniem korekt tej faktury.

W jaki sposób będą ustalane stany zatrudnienia i wymagane wskaźniki, które służą do obliczania kwoty obniżenia?

Kolejna nowość dotyczy sposobu ustalania stanów zatrudnienia i wymaganych wskaźników, które służą do obliczania kwoty obniżenia. Przy obliczaniu kwoty obniżenia bierze się bowiem pod uwagę wyłącznie zatrudnienie i wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę za miesiąc, do którego zaliczono przychody ze sprzedaży własnej produkcji lub własnej usługi.

Doprecyzowano, że przy obliczaniu stanu zatrudnienia i 30% wskaźnika będzie brane pod uwagę̨ zatrudnienie pracowników za miesiąc poprzedzający miesiąc wystawienia faktury dokumentującej dany zakup. Do ustalania stanów zatrudnienia pracowników i wskaźników, w tym wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, nie będą przyjmowani pracownicy wymienieni w art. 21 ust. 5 ustawy rehabilitacyjnej (m.in. niepełnosprawni przebywający na urlopach bezpłatnych oraz pełnosprawni zatrudnieni: w celu przygotowania zawodowego, przebywający na urlopach rodzicielskich, wychowawczych, świadczeniach rehabilitacyjnych).

Sprzedający wystawi informację o kwocie obniżenia niezwłocznie po:

a) otrzymaniu od nabywcy odwołania oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia wpłat, nie później niż̇ do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup, oraz terminowym uregulowaniu należności,

b) terminowym uregulowaniu należności w przypadku nieotrzymania oświadczenia o rezygnacji z prawa do obniżenia wpłat, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup, lub w przypadku niewykonania nowego obowiązku informacyjnego wobec nabywcy

– jednak nie później niż̇ do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup.

Prawo do korzystania z obniżania wpłat na PFRON będą mieli również sprzedający lub nabywcy będący: 1) jednostkami organizacyjnymi, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń́ podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 280), 2) wydzielonymi jednostkami organizacyjnymi wchodzącymi w skład innych podmiotów – w przypadku ujawnienia danych tych jednostek organizacyjnych na fakturze dokumentującej sprzedaż. 
Ponadto, uchylono przepis stanowiący, że w przypadku gdy kwota obniżenia przewyższa wartość zakupionej produkcji lub usługi, obniżenie wpłaty przysługuje tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze, pomniejszonej o kwotę podatku VAT w stosunku do której, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

Ostatnia ze zmian dotyczy „karnej" wpłaty na Fundusz. Sprzedający dokona takiej wpłaty w wysokości kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy zawyżoną̨ kwotą obniżenia wykazaną w informacji o kwocie obniżenia wystawionej przez sprzedającego, a prawidłowo obliczoną kwotą obniżenia w przypadku podania niezgodnych ze stanem faktycznym danych skutkujących zawyżeniem kwoty obniżenia w tej informacji.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz