Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada skrócenie tygodniowego czasu pracy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 października 2022
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw zakłada istotne zmiany dotyczące normatywnego czasu pracy. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, czas ten ulegnie znaczącemu skróceniu, z korzyścią dla pracowników, którzy zachowają dotychczasową wysokość wynagrodzeń. Obecnie wspomniany projekt jest w Sejmie na etapie opiniowania i konsultacji.  

Skrócenie normy tygodniowego czasu pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz 32 innych aktów prawnych (regulujących czas wykonywania pracy, pełnienia służby, odbywania przygotowania zawodowego lub odbywania praktyk). Na gruncie aktualnie obowiązujących regulacji zasadą jest, że .czas pracy nie może przekraczać (z pewnymi wyjątkami) 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Tak wynika z art. 129 § 1 Kodeksu pracy.

Natomiast wspomniany projekt przewiduje, że czas pracy nie będzie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Przy czym proces ograniczania czasu pracy do zakładanych 35 godzin tygodniowo miałby następować etapami. Mianowicie w dwóch pierwszych latach obowiązywania ustawy przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy miałaby nie przekraczać 38 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dopiero w trzecim roku obowiązywania nowelizacji byłoby to docelowe 35 godzin. Co istotne, skrócenie normy tygodniowego czasu pracy miałoby się dokonać przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń pracowników.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak argumentują projektodawcy (pomysł został zgłoszony przez posłów lewicy) skrócenie tygodnia pracy pozwoli na zwiększenie czasu, który pracownicy mogą przeznaczyć na odpoczynek. Przyczyni się to do poprawy stanu zdrowia Polaków i zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Krótszy tydzień pracy pozwoli pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mniejsze zmęczenie pracą zachęci do częstszego kontaktu z kulturą i większej aktywności fizycznej oraz ułatwi naukę, w tym zwiększanie kompetencji zawodowych. Dodatkowe godziny wolne od pracy pozwolą na większe zaangażowanie społeczne, w tym w formie wolontariatu. Spodziewanymi skutkami skrócenia czasu pracy będą również wzrost wydajności pracy i nieznaczne zwiększenie zatrudnienia.

Wejście w życie projektowanych regulacji

Zgodnie z zapisami projektu, większość nowych przepisów miałaby wejść w życie pierwszego dnia roku następującego po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz