Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy lekarza?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 18 stycznia 2011
Pytanie:  Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy lekarza zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1 etatu? Wiem, że lekarz pracuje również w innej instytucji w wymiarze 0,75 etatu. Czy są przepisy stanowiące o tym, ile powinien pracować lekarz?
Odpowiedź: 

Z treści pytania wynika, że problem dotyczy kwestii wpływu zatrudnienia u innego pracodawcy na czas pracy w Państwa zakładzie opieki zdrowotnej. No więc, jakkolwiek przepisy prawa pracy o tym nie stanowią, należy przyjąć, że każdy pracodawca rozlicza swojego pracownika z czasu pracy w ramach umowy o pracę, która go z nim łączy. Czyli Państwo rozliczają pracownika w ramach całego etatu, natomiast inny pracodawca w ramach 0,75 etatu.

Zatrudnienie w innej instytucji nie będzie, więc wpływać na rozliczenie czasu pracy lekarza u Państwa. Może natomiast w znacznym stopniu utrudniać planowanie tego czasu pracy (lekarz będzie być może wymagał dostosowania rozkładu czasu pracy tak, żeby mógł pracować gdzie indziej).

Podkreślić należy, że czas pracy lekarzy rozliczany nie jest na podstawie Kodeksu pracy, tylko na podstawie regulacji szczególnej, jaką jest ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Zatem, to z tej ustawy musiałby wynikać obowiązek uwzględniania zatrudnienia u innego pracodawcy do rozliczania czasu pracy lekarza.

ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 91, poz. 408 z późn. zm.).
Tekst opublikowany: 

18 stycznia 2011 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz