RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Spółka przed sądem
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2010-02-17  

Wyrok Trybunału nie zawsze umożliwi Ci wznowienie postępowania

Sąd Najwyższy wydał bardzo ważną uchwałę, która znacznie ograniczy kontrolę sprawowaną przez Trybunał Konstytucyjny. To zła informacja dla Ciebie, ponieważ często korzystne wyroki Trybunału umożliwiały spółce wznowienie postępowania w przegranej wcześniej sprawie.
Zdaniem sąduNie można wznowić postępowania na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nie eliminuje samego przepisu, a jedynie stwierdza, że określony sposób jego interpretacji jest niezgodny z konstytucją.
Dotychczas wyrok interpretacyjny dotyczący przepisu dla jednych sądów był przesłanką wznowienia postępowania, a inne odmawiały wznowienia w takiej sytuacji.

Wznowienie postępowania na podstawie wyroku TK

Na podstawie wyroków Trybunału spółka może wznowić postępowanie w już zakończonej sprawie na podstawie art. 4011 Kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten stanowi, że można żądać wznowienia postępowania w przypadku, gdy TK orzekł o niezgodności z konstytucją aktu normatywnego, na podstawie którego wydano orzeczenie.
Ważne! Nie można wznowić postępowania na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdza, że określony sposób interpretacji przepisu jest niezgodny z konstytucją. Dotyczy to sytuacji, gdy TK nie uznaje, że sam przepis jest niezgodny z konstytucją. Zatem teraz nie każdy wyrok TK będzie dawał spółce podstawę do wznowienia postępowania w zakończonej już dla niej niepomyślnie sprawie.

Konsekwencje ograniczenia skuteczności wyroków TK

Podjęta przez SN uchwała nie tyle odbiera Trybunałowi Konstytucyjnemu kompetencje do wydawania wyroków interpretacyjnych, co przekreśla w zasadzie sens takich wyroków. Dotychczas wyrok ten miał zasadnicze znaczenie, ponieważ na jego podstawie spółka mogła wznowić postępowanie w sprawie. Chociaż sam przepis nadal obowiązywał, od tego momentu był w odmienny sposób interpretowany również w odniesieniu do już zakończonych postępowań.

W obecnej sytuacji Trybunał Konstytucyjny wyrokiem interpretacyjnym pokaże co najwyżej, jak na przyszłość należy rozumieć dany przepis prawa. Nie umożliwi jednak spółce wznowienia postępowania. Należy więc oczekiwać, że TK częściej będzie korzystał z możliwości usuwania wadliwych norm z systemu prawnego.
Autor:  Radosław Owczarkowski, aplikant radcowski w Kancelarii Radcy Prawnego
Tekst opublikowany:  17 lutego 2010 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: