RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2013-04-24  

Ustawa korytarzowa  będzie miała wpływ na 19 mln nieruchomości

Ustawa o korytarzach przesyłowych będzie jednym z najtrudniejszych rozwiązań legislacyjnych dotyczących regulacji procesów inwestycyjnych w sektorze energetycznym - twierdzi wicepremier Janusz Piechociński.
Plany rozwoju sieci energetycznej oraz możliwości, jakie daje inwestorom i samorządom ustawa o korytarzach przesyłowych, to główne tematy konferencji z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, która odbyła 11 kwietnia 2013 r. w Warszawie.
- Naszym celem jest stworzenie odpowiednich warunków do budowy, eksploatacji oraz modernizacji infrastruktury technicznej, która jest niezbędna do zapewnienia bezpiecznych dostaw energii elektrycznej, ciepła i ropy naftowej -  mówił podczas spotkania wicepremier Piechociński.
Ustawa ma uporządkować m.in. kwestię wyodrębnienia gruntów, na których będą lub są już zlokalizowane urządzenia przesyłowe. Pozwoli także na lepsze wykorzystanie środków unijnych, w szczególności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 - Chcemy zapewnić oszczędne gospodarowanie terenem, który spełnia rolę korytarzy dla wielu urządzeń dystrybucyjnych - dodał.
Zdaniem szefa resortu gospodarki rozwiązania zawarte pozwolą zwiększyć liczbę nowych inwestycji oraz uporządkują kwestię tzw. zaszłości, czyli pozyskania przez przedsiębiorstwa prawa do gruntów pod istniejącą już infrastrukturę. - Projekt kompleksowo reguluje kwestie planowania inwestycji i pozyskiwania nieruchomości, w tym także wypłaty odszkodowań dla właścicieli gruntów - wyjaśnił minister. Dodał także, że ustawa korytarzowa będzie dotyczyć 19 mln działek w Polsce.
Źródło:
Ministerstwo Gospodarki

Więcej znajdziesz w hasłach: