RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2013-04-24  

Polska dostrzega potęgę Afryki

Prawie 200 osób wzięło uczestniczyło w Polsko-Nigeryjskim Forum Gospodarczym z udziałem premiera Donalda Tuska. Spotkanie wpisuje się w strategię wspierania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw, którego częścią będzie m.in. program „Go Africa”.
Celem realizowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu „Go Africa” jest zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Afryką. Oprócz Nigerii programem objęte zostaną Angola, Kenia, Mozambik oraz RPA. Zdaniem polskiego rządu, w dobie światowego kryzysu i spowolnienia gospodarczego, kontynent afrykański jest bowiem rejonem, który wciąż dynamicznie się rozwija. Prognozy na najbliższe dziesięciolecia dla tego rejonu świata wskazują wzrost gospodarczy na poziomie przekraczającym 7 proc. rocznie.
Ponadto w perspektywie najbliższych 10-15 Afryka stanie się większym dostawcą ropy i gazu niż Półwysep Arabski. Tak więc dla Polski kierunek afrykański jest ważny także ze względu na krajową strategię dywersyfikacji źródeł energii.
Zdaniem polskiej strony nasz kraj może się stać dla Afryki ważnym partnerem jako lider w Europie Środkowej i jedno z sześciu największych państw UE. Przewagą polskich firm jest z jednej strony wysoka jakość oferowanych produktów i usług, z drugiej, niższe ceny niż w niektórych parterów zachodnioeuropejskich.
Źródło:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Więcej znajdziesz w hasłach: