RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2012-06-04  

PKB w I kwartale 2012 r. - komentarz Ministerstwa Gospodarki do danych GUS

Według wstępnych szacunków, GUS Produkt Krajowy Brutto (PKB) w I kwartale 2012 r. był wyższy o 3,5%, w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r. Takiego wyniku spodziewali się również analitycy Ministerstwa Gospodarki.
Polska wraz z Litwą ponownie odnotowała najwyższy wzrost w całej UE. Nasz PKB wzrósł o 0,8% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Eksperci Ministerstwa Gospodarki zauważają, że w I kwartale PKB w UE przestał spadać, zaś w Niemczech wzrósł o 0,5%, co może wpłynąć na stopniową poprawę sytuacji zewnętrznej.

Podkreślają także, że w I kwartale 2012 r. nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 6,7%. Zwiększyła się także wartość dodana w cenach średniorocznych roku poprzedniego, we wszystkich sektorach gospodarki. Odczuł to także sektor finansowy i ubezpieczeniowy, który w poprzednich trzech kwartałach przeżywał regres.

W opinii analityków Ministerstwa Gospodarki, w II kwartale dynamika PKB przekroczy również 3%. Odbywające się w tym czasie EURO 2012 powinno podtrzymać popyt krajowy oraz utrzymać dodatni wkład eksportu netto do PKB. Wciąż utrzymuje się jednak niepewność związana z sytuacją w otoczeniu polskiej gospodarki.
Autor:  Źródło: www.mg.gov.pl
Tekst opublikowany:  4 czerwca 2012 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: