Czy nowe rozporządzenie MF w sprawie organów wyznaczonych do prowadzenia niektórych spraw celnych zmieni sytuację firm

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 21 września 2023
  Czy nowe rozporządzenie MF w sprawie organów wyznaczonych do prowadzenia niektórych spraw celnych zmieni sytuację firm

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych. Jego celem jest dostosowanie obowiązujących w tym zakresie regulacji do zmian w prawie celnym. 

Z uzasadnienia projektu, o którym mowa wynika, że powodem przygotowania rozporządzenia jest zmiana wprowadzona przez art. 9 pkt 3 ustawy z  26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1059) – w zakresie art. 70 ust. 2 Prawa celnego. Ze względu na fakt, że upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia, zawarte w art. 70 ust. 4 Prawa celnego, odwołuje się do zmienionego  art. 70 ust. 2, nastąpi utrata mocy rozporządzenia wydanego na  podstawie art. 70 ust. 4 Prawa celnego, tj. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z  9 lutego 2017 r. w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 338). Dlatego zaistniała konieczność wydania nowego rozporządzenia w tej sprawie.

Projektowane rozporządzenie nie wprowadza istotnych zmian merytorycznych w stosunku dotychczas obowiązujących regulacji. Tak więc np. dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku nadal będzie właściwy m.in. w sprawach wydawania niektórych pozwoleń na korzystanie z procedury tranzytu unijnego w oparciu o zgłoszenie w formie papierowej dla towarów przewożonych drogą morską. Natomiast dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu wciąż będzie wyznaczony do:

  • rejestracji eksporterów i ponownych nadawców towarów w systemie zarejestrowanych

eksporterów (REX), zmiany i aktualizacji danych rejestracyjnych oraz cofnięcia rejestracji,

  • rejestracji, aktualizacji oraz dezaktywacji danych osób i podmiotów oraz uprawnień na

Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych,

  • nadawania, aktualizacji i unieważniania numerów EORI.

Jedyna taka  zmiana  dotyczy przepisu § 3 ust. 2 pkt 2 ww. rozporządzenia MRiF z  9 lutego 2017 r., na podstawie którego dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie został wyznaczony do wykonywania zadań z zakresu obsługi Systemu Statystyki Obrotów Handlowych z krajami trzecimi EXTRASTAT. Przy czym sam organ realizujący te zadania się nie zmienił. Modyfikacji uległo natomiast określenie, na czym ich realizacja ma polegać. Jak tłumaczą projektodawcy,  w związku z wyposażeniem Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie w narzędzie informatyczne Moduł korekty EXTRASTAT (AIS/KEX) wykonywane zadanie w części dotyczącej koordynacji i nadzoru nad procesem korygowania danych ze zgłoszeń celnych zastąpione zostanie poprzez koordynację systemowej weryfikacji statystycznej poprawności danych ze zgłoszeń celnych i przekazywania jej wyników do urzędów celno-skarbowych. 

Nowe przepisy nie wpłyną więc na sytuację przedsiębiorców uczestniczących w obrocie towarowym z zagranicą. Zaakcentowali to również ich autorzy podkreślając, że „Projekt rozporządzenia nie ma wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorców (...)”.  Rozporządzenie MF ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 12 września 2023 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz