Umowne prawo odstąpienia

Autor: Przemysław Wierzbicki

Dodano: 29 listopada 2009
Pytanie: Słyszałem, że w umowie handlowej można zastrzec prawo do odstąpienia od niej. Na czym polega takie zastrzeżenie i kiedy warto je zapisać w umowie?
Odpowiedź:

Umowne prawo odstąpienia to zastrzeżenie umowne, w myśl którego jedna lub obie strony umowy mogą w ciągu oznaczonego terminu natychmiast odstąpić od umowy.
Umowne prawo odstąpienia możesz zastrzec w każdej umowie, niezależnie od jej formy. Jeżeli jednak odstępujesz od umowy zawartej w formie pisemnej lub w formie szczególnej (np. w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi), przepisy kc wymagają, by dokonać odstąpienia w formie pisemnej.

Zapis przewidujący umowne prawo odstąpienia może brzmieć następująco:

Przykład§ 4.1. Niniejszym „Statejra” sp. z o.o. sprzedaje „Barsine” sp. z o.o. niszczarkę do dokumentów PRIX-100 za cenę 50.000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych).
2. Niszczarka, o której mowa w punkcie poprzedzającym, zostanie dostarczona do 15 lipca 2009 r. do siedziby Kupującego.
3. Do 1 lipca 2009 r. obie strony są uprawnione do odstąpienia od niniejszej umowy, za oświadczeniem złożonym drugiej stronie.

Kiedy zastrzeżenie umowne jest skuteczne?

Aby wprowadzony do umowy zapis był skutecznym zastrzeżeniem umownego prawa odstąpienia, muszą zostać spełnione podstawowe warunki:

  1. umowa musi wyraźnie stanowić o możliwości odstąpienia od niej,
  2. w umowie musi być określony termin, w ciągu którego można odstąpić od umowy, np. miesiąc, tydzień, konkretna data - np. do 14 maja 2009 r.; oświadczenie o odstąpieniu będzie skuteczne, jeśli dotrze do drugiej strony najpóźniej w ostatnim dniu terminu,
  3. umowa musi również zawierać informację, czy prawo odstąpienia przysługuje jednej stronie, czy też obu.

Umowne prawo odstąpienia przy sprzedaży nieruchomości

Zastrzeżenie przez Ciebie umownego prawa odstąpienia w umowie sprzedaży nieruchomości spowoduje, że umowa ta będzie miała jedynie tzw skutek zobowiązujący. Aby więc przenieść własność nieruchomości, trzeba będzie sporządzić dodatkowy akt notarialny, w którym nastąpi bezwarunkowe przeniesienie własności. Jest tak, gdyż własności nieruchomości nie można przenosić pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu.

Jak złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy?

Wykonanie umownego prawa odstąpienia następuje poprzez złożenie kontrahentowi oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie takie jest skuteczne z chwilą, gdy dotarło do drugiej strony. Od tego momentu nie możesz się z odstąpienia wycofać, chyba że zgodzi się na to kontrahent.

Skutki odstąpienia

Skutki wykorzystania umownego prawa odstąpienia są takie, jak przy zapłacie odstępnego. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie. Zazwyczaj odpowiada stawkom ustalonym w umowie, od której dokonano odstąpienia.

Zapamiętaj! W przypadku zobowiązań o charakterze ciągłym (np. umowa najmu) odstąpienie nie działa wstecz - strony niczego sobie nie rekompensują, a umowa przestaje wówczas obowiązywać na przyszłość, od daty skutecznego odstąpienia.
Autor:

 Przemysław Wierzbicki, adwokat

Tekst opublikowany: 

 29 listopada 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.