Odstąpienie od umowy i zapłata odstępnego

Autor: Przemysław Wierzbicki

Dodano: 29 listopada 2009
Pytanie: Zamierzam zawrzeć umowę z kontrahentem. Obawiam się jednak, że z czasem wykonywanie tej umowy przez moją spółkę może stać się nieopłacalne i będę chciał się z niej wycofać. Czy w takim jest możliwość uniknięcia zapłacenia kary z powodu niewykonania umowy?
Odpowiedź:

Odstępne pozwala na rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym, bez dalszych zobowiązań. Jeśli więc np. przewidujesz, że możesz nie wywiązać się z umowy lub że jej wykonanie stanie się dla Ciebie nieopłacalne, dobrze jest umieścić w umowie zapis o odstępnym. Odstępne jest to zapis umowny, w myśl którego: jedna lub dwie strony umowy mogą odstąpić od niej, ale za jednoczesną zapłatą oznaczonej sumy (tzw. odstępnego). Pamiętaj, że zapłata odstępnego uniemożliwia dochodzenie odszkodowania przez każdą ze stron. Jest to zatem praktyczna możliwość całkowitego „wykupienia się” z umowy.

Zapamiętaj! Odstępne umożliwia wycofanie się z umowy na ściśle określonych warunkach - jeśli zależy Ci na tym, by umowa była wykonana, zastrzeż jak najwyższe odstępne, jeśli zaś to Ty chcesz mieć możliwość jej rozwiązania, wówczas odstępne powinno być jak najniższe.

Wpisując do umowy zapis o odstępnym, należy pamiętać, że należy w nim wskazać, kto dokładnie jest uprawniony do odstąpienia i jaka jest wysokość odstępnego. Odstępnym może być również zadatek przekazany przy zawarciu umowy.

Oto przykładowy zapis umowny o odstępnym:

Przykład§ 4. Strony niniejszej umowy przewidują możliwość odstąpienia od niej w każdym czasie, przez każdą ze Stron za zapłatą 10.000 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych) odstępnego.

Odstępne nie jest samodzielną częścią umowy, dlatego w przypadku gdy umowa okaże się nieważna (np. ze względu na wadliwą reprezentację kontrahenta), nieważne staje się również odstępne.

Jak odstąpić od umowy?

Jeśli zawarłeś w umowie z kontrahentem zapis o odstępnym, a następnie uznałeś, że bardziej opłacalna jest dla Ciebie zapłata odstępnego niż dalsze wykonywanie umowy, to wystarczy, że złożysz oświadczenie o odstąpieniu i jednocześnie zapłacisz odstępne.

Zapamiętaj! Pamiętaj, że oświadczenie:
  1. odnosi skutek z chwilą, gdy dotarło do kontrahenta (od tego momentu nie można wycofać odstąpienia, chyba że za obopólną zgodą),
  2. jest skuteczne, tylko jeśli równocześnie nastąpiła całkowita zapłata odstępnego.

Gdy przy zapłacie odstępnego korzystasz z przelewu bankowego, oświadczenie o odstąpieniu będzie skuteczne, jeśli najpóźniej tego samego dnia dasz dyspozycję przelewu dla banku (tzw data obciążenia konta).

Skutki odstąpienia od umowy

W razie odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą - tak jakby jej nigdy nie było. To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu (tzn. np. normalnej eksploatacji lub zabezpieczenia). Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Autor:

 Przemysław Wierzbicki, adwokat

Tekst opublikowany: 

 29 listopada 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.