Kontrahent niewłaściwie wykonuje umowę - czy musisz mu zapłacić

Autor: Michał Kuryłek

Dodano: 31 maja 2010
Pytanie: Zawarliśmy umowę z firmą kurierską na obsługę przesyłek kurierskich z danego terenu. Umowa przewidywała miesięczny okres wypowiedzenia. Kurier nie wywiązywał się z obowiązków - zwłaszcza z terminów odbiorów i dostarczania przesyłek, wobec czego zrezygnowaliśmy z jego usług. Odmówił jednak podpisania porozumienia o rozwiązaniu umowy. W związku z tym przestaliśmy zlecać temu kurierowi wysyłanie przesyłek. Teraz kurier grozi nam sądem. Czy sąd może mu przyznać odszkodowanie, np. w pełnej wysokości lub części wartości zebranych przesyłek z tego terenu, mimo że jego pracę wykonał już inny kurier? Czy zasadnym będzie zawarcie ugody z kurierem?
Odpowiedź:

Z treści przesłanej przez Pana umowy nie wynika wprost, by kurier miał wyłączność na świadczenie usług. Nie wynika z niej także, że zlecanie usług w jakimkolwiek zakresie właśnie tej firmie było Państwa obowiązkiem.

Zgodnie z umową miał on wykonywać konkretne, telefonicznie przekazane zlecenia. W zamian za nie miał otrzymać wynagrodzenie za konkretnie wykonaną pracę - stawka obejmowała odbiór materiału z danej placówki. W tej sytuacji zleceniodawcę obciąża, moim zdaniem, tylko zapłata za faktycznie wykonaną usługę.

Problemem może być natomiast rozliczenie usług, które zostały co prawda wykonane przez kuriera, ale w sposób niezgodny z umową. To jednak osobna kwestia, gdyż każde uchybienie kuriera należałoby oceniać osobno. W tym zakresie warto więc zawrzeć z nim ugodę.

Firma kurierska może próbować żądać odszkodowania i powoływać się na to, że kurier powinien otrzymać wynagrodzenie za gotowość świadczenia usług (jednak z umowy nie wynika taki obowiązek) w zakresie utraconych korzyści, np. kurier codziennie czekał przez dwie godziny na wezwanie do odbioru przesyłek i nie mógł w tym czasie obsługiwać innych zleceń, które do niego napłynęły. Istnieje oczywiście szansa, że będzie w stanie to udowodnić i sąd przyzna mu rację - i z tym musicie się Państwo liczyć, decydując się na spór sądowy z kurierem.

Autor:

 Michał Kuryłek, radca prawny

Tekst opublikowany: 

 31 maja 2010 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.