Spółka nie wypłaciła wynagrodzenia pracownikowi, z którym rozwiązała umowę o pracę za porozumieniem stron

Autor: Ewa Krysztofiuk

Dodano: 30 maja 2010
Pytanie: Jestem na rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron od 1 kwietnia 2010 r. W dokumencie tym jest zapisane, że okres wypowiedzenia trwa 2 miesiące, a zatem powinienem otrzymać pensje  za kwiecień i maj. Wynagrodzenia w naszej spółce zawsze są wypłacane ostatniego dnia miesiąca - w tym przypadku był to 30 kwietnia. Wszyscy pracownicy otrzymali wynagrodzenie, oprócz mnie. Na moje pytanie dlaczego, otrzymałem informację, że zarząd (jednoosobowy) nie wyraził zgody na  moją  wypłatę. Zapytałem, czy to ze względu na brak środków - nie, środki są na koncie.

Wiem, że jest to niezgodne z prawem. Jest to celowe i złośliwe działanie ze strony byłego pracodawcy. Dodam jeszcze, że przy rozwiązaniu umowy o pracę zostałem poproszony o pomoc w procesie przekazania moich kompetencji poszczególnym pracownikom. Chociaż mam porozumienie bez świadczenia pracy, to w kwietniu spędziłem w biurze wiele dni i godzin, tłumacząc wszystko krok po kroku, aby spółka dała sobie radę beze mnie. W zamian poprosiłem o możliwość zatrzymania numeru telefonu. Zgodzono się, po czym w zeszłym tygodniu musiałem go oddać (po straszeniu policją, jak tego nie zrobię).

Byłem nastawiony bardzo pozytywnie do mojej byłej firmy, teraz jednak nie zawaham się wejść z nią na drogę sądową. Co mogę zrobić w tym przypadku? Domagać się od spółki odsetek od przeterminowanej wypłaty? Kary nałożonej przez PIP? Czy mogę zerwać porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę i rozwiązać ją bez wypowiedzenia (to by mi pasowało, ponieważ w porozumieniu mam zawarte zapisy o zakazie konkurencji) lub z wypowiedzeniem (mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia)? Jest wiele pytań, ja znam tylko kilka opcji wyczytanych na necie... Proszę o podpowiedź, jak mam rozegrać tę sytuację, by ugrać jak najwięcej.

Pozostało jeszcze 42% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz