Wspólnik - dłużnik zbywa udziały w spółce zajęte przez komornika - co zrobić?

Autor: Maciej Szupłat

Dodano: 22 maja 2012
Dokument archiwalny
Pytanie: Czy dłużnik, jako główny udziałowiec i prezes zarządu jako przedstawiciel spółki, na podstawie aktu notarialnego i odpisu aktualnego z KRS, może dokonać sprzedaży nieruchomości, która była wniesiona aportem na pokrycie udziałów dłużnika? W odpisie z KRS na pewno była wzmianka o zajęciu udziałów, więc czy notariusz nie powinien wziąć pod uwagę tej wzmianki? Dłużnik posiada 2400 udziałów pokrytych wkładem niepieniężnym (aport) w postaci prawa użytkowania wieczystego działek gruntu oraz własności położonych na tej działce budynków i budowli. Prowadzę przeciwko dłużnikowi postępowanie egzekucyjne, w trakcie którego komornik zajął udziały dłużnika w spółce z o.o. Problem polega na tym, że nieruchomość, która jest przedmiotem sprzedaży, stanowi jeden z głównych elementów majątku spółki i po jej sprzedaży wartość udziałów znacznie spadnie. Czy można wytoczyć powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały przez wierzyciela? Jaką mam realną możliwość uzyskania na drodze sądowej realnej ochrony zaspokojenia się z udziału?
Artykuł 189 ksh mówi, że w czasie trwania spółki nie wolno zwracać wspólnikom wkładów tak w całości, jak i w części, a wkład w postaci nieruchomości można sprzedać. Wartość spółki uległa zmianie i wartość udziału dłużnika się zmieniła, gdyż kwota uzyskana ze sprzedaży została wpłacona do urzędu skarbowego na pokrycie dochodzonych należności. W związku z powyższym proszę o pomoc, jakie kroki prawne należy podjąć na drodze cywilnej i karnej. Czy nie zostało popełnione przestępstwo przeciwko wierzycielom na podstawie Kodeksu karnego?

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz