RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna KSH Powołanie i odwołanie Zarządu
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument archiwalny
Ważny od 2013-01-07 do 2015-02-16

Spółka może mieć roszczenie wobec prezesa zarządu, z którym zawarto nieważną umowę

Pytanie: Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki odbyło się 16 maja 2012 r. Podczas zgromadzenia odbyły się wybory prezesa zarządu spółki. W spółce jest ośmiu udziałowców, większość z nich jest członkami zarządu bądź rady nadzorczej. Dotychczas prezes zarządu nie pobierał żadnego wynagrodzenia. Tym razem jednak prezes oświadczył, że może kandydować na kolejną kadencję, pod warunkiem że otrzyma wynagrodzenie. Wspólnicy zgodzili się z oświadczeniem prezesa, jednak podczas zgromadzenia nie uchwalono żadnej kwoty wynagrodzenia. Tymczasem w umowie spółki jest zapis mówiący o ustalaniu wynagrodzeń dla członków zarządu przez zgromadzenie wspólników. Dotychczasowy prezes zarządu został ponownie wybrany na to stanowisko.
Po kilku dniach prezes przedstawił przewodniczącej rady nadzorczej umowę powołania z określoną kwotą wynagrodzenia. Przewodnicząca tę umowę podpisała (bez konsultacji z całą radą nadzorczą) i na tej podstawie prezesowi zostało wypłacane wynagrodzenie. Gdy pozostali członkowie rady nadzorczej (wspólnicy spółki) dowiedzieli się o kwocie pobieranego wynagrodzenia, postanowili odwołać prezesa ze stanowiska. Taka decyzja dotarła do zarządu, który zwołał nadzwyczajne zgromadzenie wspólników. Na zgromadzeniu uchwalono kwotę wynagrodzenia, niższą od pobieranej do tej pory przez prezesa. Prezes nie zgodził się na pełnienie funkcji za wynagrodzeniem w takiej wysokości. Po tej decyzji przeprowadzono wybory nowego prezesa (w zawiadomieniu o zgromadzeniu zamieszczony był punkt o ewentualnych wyborach nowego prezesa). Większością głosów wybrano nowego prezesa.
Pozostała kwestia pobranych wynagrodzeń przez poprzedniego prezesa bez uchwały zgromadzenia wspólników oraz podpisane powołanie przez przewodniczącą rady nadzorczej. Obecnie jedynie zgłosiliśmy zmianę prezesa do KRS, ale zdajemy sobie sprawę, że poprzedni prezes może mieć wobec spółki jakieś roszczenia. Mamy prośbę o odpowiedź, jakie ewentualnie kroki powinniśmy poczynić.
Odpowiedź udzielona:  7 stycznia 2013 r.

Uwaga: artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.