Spółka może mieć roszczenie wobec prezesa zarządu, z którym zawarto nieważną umowę

Autor: Maciej Szupłat

Dodano: 7 stycznia 2013
Dokument archiwalny
Pytanie: Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki odbyło się 16 maja 2012 r. Podczas zgromadzenia odbyły się wybory prezesa zarządu spółki. W spółce jest ośmiu udziałowców, większość z nich jest członkami zarządu bądź rady nadzorczej. Dotychczas prezes zarządu nie pobierał żadnego wynagrodzenia. Tym razem jednak prezes oświadczył, że może kandydować na kolejną kadencję, pod warunkiem że otrzyma wynagrodzenie. Wspólnicy zgodzili się z oświadczeniem prezesa, jednak podczas zgromadzenia nie uchwalono żadnej kwoty wynagrodzenia. Tymczasem w umowie spółki jest zapis mówiący o ustalaniu wynagrodzeń dla członków zarządu przez zgromadzenie wspólników. Dotychczasowy prezes zarządu został ponownie wybrany na to stanowisko.
Po kilku dniach prezes przedstawił przewodniczącej rady nadzorczej umowę powołania z określoną kwotą wynagrodzenia. Przewodnicząca tę umowę podpisała (bez konsultacji z całą radą nadzorczą) i na tej podstawie prezesowi zostało wypłacane wynagrodzenie. Gdy pozostali członkowie rady nadzorczej (wspólnicy spółki) dowiedzieli się o kwocie pobieranego wynagrodzenia, postanowili odwołać prezesa ze stanowiska. Taka decyzja dotarła do zarządu, który zwołał nadzwyczajne zgromadzenie wspólników. Na zgromadzeniu uchwalono kwotę wynagrodzenia, niższą od pobieranej do tej pory przez prezesa. Prezes nie zgodził się na pełnienie funkcji za wynagrodzeniem w takiej wysokości. Po tej decyzji przeprowadzono wybory nowego prezesa (w zawiadomieniu o zgromadzeniu zamieszczony był punkt o ewentualnych wyborach nowego prezesa). Większością głosów wybrano nowego prezesa.
Pozostała kwestia pobranych wynagrodzeń przez poprzedniego prezesa bez uchwały zgromadzenia wspólników oraz podpisane powołanie przez przewodniczącą rady nadzorczej. Obecnie jedynie zgłosiliśmy zmianę prezesa do KRS, ale zdajemy sobie sprawę, że poprzedni prezes może mieć wobec spółki jakieś roszczenia. Mamy prośbę o odpowiedź, jakie ewentualnie kroki powinniśmy poczynić.

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.