RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna KSH Udziały w spółce, kapitał zakładowy
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2011-10-05  

Czy zarząd spółki może nie wyrazić zgody na zbycie udziałów i co w tej sytuacji może zrobić wspólnik?

Pytanie: Czy zarząd może nie wyrazić zgody na zbycie udziałów? Czy w takiej sytuacji udziałowiec może bez zgody zarządu zbyć udziały osobie spoza spółki?
Odpowiedź: Zarząd może nie wyrazić zgody na zbycie udziałów.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku braku zgody zarządu wspólnik nie jest zmuszony do pozostania w spółce (art. 182 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Wspólnik może zwrócić się do sądu rejestrowego, który może zezwolić na zbycie udziałów, ale tylko wtedy, gdy istnieją ku temu ważne powody (obowiązek wykazania istnienia tych powodów obciąża wnioskodawcę).
Odpowiedź udzielona:  5 października 2011 r.

Uwaga: artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.

Więcej znajdziesz w hasłach: