RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna KSH Prawa i obowiązki Zarządu
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2010-02-17  

Czy prezesa zarządu obejmuje okres ochronny przed emeryturą?

Pytanie: Jestem prezesem zarządu (zarząd jednoosobowy) spółki od momentu przekształcenia z przedsiębiorstwa państwowego, które nastąpiło w 2007 r.
Moja kadencja, zgodnie z aktem założycielskim, trwa 2 lata i kończy się wraz z zatwierdzeniem sprawozdania z badania bilansu za 2009 r. przez Walne Zgromadzenie, które nastąpi prawdopodobnie w maju 2010 r.
W spółce jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Umowa o pracę została podpisana pomiędzy Pracodawcą reprezentowanym przez Pełnomocnika Wspólnika a mną.
W umowie znajduje się zapis „Odwołanie Pracownika z funkcji Prezesa Zarządu jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy przez Pracodawcę, za wyjątkiem przypadków uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 Kodeksu pracy oraz określonych w art. 53 Kodeksu pracy”.
W marcu 2010 r. kończę 61 lat. W związku z powyższym mam pytanie:
Czy w myśl wyżej cytowanego zapisu w umowie o pracę i zakończeniu mojej kadencji (nie chcę jej już przedłużać) jako Prezesa Zarządu obejmuje mnie okres ochronny (4 lata przed emeryturą) i czy będzie zgodne z prawem rozwiązanie ze mną stosunku pracy?
Odpowiedź udzielona:  17 lutego 2010 r.

Uwaga: artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.

Więcej znajdziesz w hasłach: