RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2014-11-03  

Unia Europejska zainwestuje w infrastrukturę gazową w Polsce

Trzy transgraniczne projekty gazowe z udziałem polskiego operatora otrzymają wsparcie z funduszu Connecting Europe Facility (CEF) za 2014 r. Decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu dofinansowania zaakceptowały 30 października 2014 r. Państwa Członkowskie.
Dofinansowanie z instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF) mogą uzyskać m.in. projekty energetyczne o kluczowym znaczeniu dla Europy, które w największym stopniu przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w UE oraz budowy wspólnego rynku energii.

Operator gazociągów przesyłowych GAZ SYSTEM S.A. wspólnie z partnerami, może otrzymać unijne wsparcie na projekty dotyczące:
  • połączenia transgranicznego Polska-Litwa o wartości dofinansowania 305,6 mln euro (polski i litewski operator zdecydowali o złożeniu dwóch wniosków - pierwszy dotyczy udzielenia wsparcia na prace planistyczne i projektowe, natomiast drugi - na prace budowlane),
  • dokumentację projektową dla Gazociągu Polska-Czechy (1,5 mln euro z UE),
  • połączenie gazowe Polska-Słowacja - wsparcie na prace przygotowawcze w wysokości 4,6 mln EUR.
Po głosowaniu Komitetu Koordynacyjnego CEF, Komisja przygotuje formalną decyzję w sprawie zatwierdzenia listy. Kolejny nabór wniosków w ramach instrumentu „Łącząc Europę” dla energii odbędzie się w przyszłym roku.

Connecting Europe Facility (CEF) to specjalny fundusz Unii Europejskiej z pomocą którego ma być realizowana budowa kluczowej infrastruktury liniowej w transporcie, energetyce i telekomunikacji. Łączny budżet CEF na energetykę na lata 2014-2020 to ok. 5,8 mld EUR.
Autor:  Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Więcej znajdziesz w hasłach: