RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2013-01-04  

Ułatwienia obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.

Kasowa metoda rozliczania VAT, zmiany w leasingu, wygodniejsza wymiana paszportu. Od stycznia 2013 r. obowiązuje wiele ułatwień, nie tylko dla spółek.
Kasowy VAT - małe przedsiębiorstwa mogą odprowadzać VAT nie po wystawieniu faktury, ale dopiero po uzyskaniu za nią zapłaty.

Odbiorca faktury, który zalega z płatnością nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego z faktury przez niego niezapłaconej. Także nie będzie mógł zaliczyć takiej faktury w koszty uzyskania przychodu. Możliwe będzie też odliczanie VAT od faktury zapłaconej tylko częściowo. Termin na rozliczenie tzw. złych długów został skrócony ze 180 dni do 150 dni.

Możliwość zastawienia przewidywanego zwrotu VAT pod zabezpieczenie kredytu. To znacząco zwiększy zdolności kredytowe przedsiębiorców.

Zmiany w leasingu - minimalny czas trwania leasingu nieruchomości został skrócony z 10 do 5 lat. Możliwe jest także objęcie leasingiem wieczystego użytkowania.

Łatwiejsze wystawianie e-faktur

Faktury przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej będą traktowane tak samo jak te papierowe.

Składanie wniosków CEIDG-1 w urzędach skarbowych

Zmiana ułatwi osobom fizycznym rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej poprzez załatwienie sprawy w trakcie jednej wizyty w urzędzie skarbowym, przy minimalnych formalnościach obciążających obywateli. Rejestracja ograniczać się będzie do potwierdzenia przez obywatela danych wcześniej zgłoszonych do urzędu skarbowego czy pozyskanych wewnątrz administracji.

Liberalizacja prawa pocztowego

Wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe będą miały równy dostęp do rynku usług pocztowych. W praktyce oznacza to większą ochronę konsumentów m.in. poprzez wprowadzenie i uporządkowanie systemu procedur reklamacyjnych i odpowiedzialności operatorów pocztowych.

Zmiany w przepisach paszportowych

Wniosek o paszport będzie można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. W tym samym punkcie także będzie można odebrać gotowy dokument.

Ułatwienia w kwestiach meldunkowych

Formalności można załatwić w jednym urzędzie (tym, w którym się meldujemy). Do tej pory trzeba było najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby móc się zameldować w drugim. Znika też obowiązek podawania danych o wykształceniu, służbie wojskowej oraz przedkładania książeczki wojskowej.

Łatwiejsze zapisy do lekarza dzięki eWUŚ

Aby potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej, wystarczy PESEL i dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport. Nie trzeba pokazywać dowodu ubezpieczenia, czyli tzw. druku RMUA, legitymacji emeryta czy dowodu opłaty składki z ostatniego miesiąca. Wszystko dzięki Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ).
Wszystkie ułatwienia obowiązują od 1 stycznia 2013. Wyjątkiem są zmiany w przepisach paszportowych, które wejdą w życie 17 stycznia 2013
Autor:  Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Tekst opublikowany:  4 stycznia 2013 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: