RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2014-03-13  

UE zaostrza zasady ochrony danych osobowych

Parlament Europejski wzmacnia ochronę danych osobowych przesyłanych do krajów trzecich. 12 marca 2014 r. posłowie przyjęli nowelizację przepisów, które firmom mają ułatwić pracę poza granicami, poprzez zapewnienie takich samych warunków prawnych we wszystkich krajach UE. Zwiększą się także kary nakładane na firmy łamiące przepisy, do 100 milionów euro lub 5% globalnych obrotów. Obywatelom mają dać natomiast większą możliwość kontrolowania tego, co się dzieje z ich danymi osobowymi
Aby zapewnić lepszą ochronę obywateli UE przed inwigilacją elektroniczną Parlament wprowadził poprawki, nakładające na firmy (operatorów wyszukiwarek internetowych, sieci społecznościowych czy przechowujących dane w chmurze) obowiązek uzyskania pozwolenia, od krajowych organów odpowiedzialnych za ochronę danych, na ujawnienie jakichkolwiek informacji dotyczących obywatela UE krajom trzecim.

Nowe zasady powinny umożliwić także lepszą ochronę danych osobowych w internecie. Przewidują one:
  • prawo do usunięcia własnych danych z sieci,
  • ograniczenia dotyczące "profilowania" (określania potencjalnych wyników w pracy, statusu materialnego, miejsca zamieszkania danej osoby na podstawie danych dostępnych w internecie),
a także wprowadzają wymóg używania zrozumiałego i jednoznacznego języka w wyjaśnieniach dotyczących polityki prywatności.
Każdy dostawca usług internetowych, który będzie chciał przetwarzać dane osobowe, będzie musiał uzyskać dobrowolną, dosłowną zgodę osoby zainteresowanej, która wcześniej zostanie dobrze poinformowana o sposobie i zakresie wykorzystania danych.
Ważne! Firmy, które będą łamać prawo, mogą spodziewać się grzywny sięgającej albo 5% rocznych obrotów, albo 100 mln euro - w zależności od tego, która kwota będzie dla nich bardziej dotkliwa.
Pakiet dotyczący ochrony danych osobowych składa się z rozporządzenia dotyczącego całego szeregu zagadnień związanych z przetwarzaniem danych w UE, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, oraz dyrektywy o zakresie przetwarzania danych osobowych przez właściwe organy w celu zapobiegania przestępstwom, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie, wykrywania ich i ścigania albo wykonywania kar kryminalnych.
Autor: Źródło: Parlament Europejski

Więcej znajdziesz w hasłach: