RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Podatki w spółce
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2011-06-15  

Udzielasz rabatu? Musisz to udokumentować fakturą korygującą!

Na podstawie ustawy o VAT Twoja spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może udzielać kontrahentom rabatu. W takim przypadku podstawę opodatkowania VAT zmniejsza się m.in. o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Abyś mógł skutecznie obniżyć podstawę opodatkowania o udzielony rabat musi on być udokumentowany.
W praktyce powstał problem czy podatnik (Twoja spółka) może tego dokonać na podstawie noty korygującej, czy też musi wystawić fakturę korygującą.
Zdaniem NSA, podatnik, który udzielił rabatu, nie może skutecznie zmniejszyć podstawy opodatkowania do celów VAT, jeśli posiada tylko notę obciążeniową lub uznaniową.
Sąd podkreślił, że nie można akceptować sytuacji, w której udzielający rabatu zmniejsza podstawę opodatkowania (a w konsekwencji także podatek), a nabywca w tym czasie dysponuje oryginałem faktury z pierwotną kwotą podatku do odliczenia. A zatem przedsiębiorca, który udziela rabatu, ma obowiązek wystawić fakturę korygującą.

Warto zauważyć, że od 1 stycznia 2011 r. nie ma przeszkód, aby dokumentować udzielony rabat zbiorczą fakturą korygującą. Na podstawie obowiązujących przepisów moim zdaniem dopuszczalne jest dokonywanie korekty jedną fakturą korygującą za czas przekraczający miesiąc lub kwartał.
Autor:  Iwona Czauderna, doradca podatkowy
Tekst opublikowany: 15 czerwca 2011 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: