RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3

Stopy procentowe NBP bez zmian

W dniach 13-14 stycznia 2015 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
  • stopa referencyjna: 2,00% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa: 3,00% w skali rocznej,
  • stopa depozytowa: 1,00% w skali rocznej,
  • stopa redyskonta weksli: 2,25% w skali rocznej.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na styczniowym posiedzeniu o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Nie wyklucza jednak dostosowania polityki pieniężnej w najbliższym czasie.

Jak powiedział przewodniczący RPP, jego zdaniem istnieje jednak przestrzeń do obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie. - O tym, czy one nastąpią zadecydują dwa czynniki. Podstawowy, czyli to, co się będzie działo w gospodarce, i czy większość Rady będzie podzielała ten pogląd - powiedział prof. Marek Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Zdaniem prezesa NBP do podjęcia decyzji o obniżeniu stóp procentowych Radę mogą skłonić dane makroekonomiczne, które zostaną opublikowane w najbliższym czasie. - Myślę, że za kilka dni będziemy wiedzieć więcej, czy ta koniunktura gospodarcza - słaba w listopadzie - miała miejsce też w grudniu. To czynnik, który dla niektórych członków RPP ma znaczenie. Zobaczymy, jak się ułoży sytuacja z deflacją. Te dane w najbliższym czasie, według mnie, mogą skłonić niektórych członków Rady do dalszego dostosowywania polityki pieniężnej - wyjaśnił prof. Marek Belka.

Również utrzymująca się deflacja może skłonić Radę do dostosowania polityki pieniężnej. Prezes NBP przypomniał jednak, że przyczyną deflacji są przede wszystkim czynniki zewnętrzne. Tym samym nie można oczekiwać od Rady doraźnych działań.
Autor:  Źródło: Narodowy Bank Polski

Więcej znajdziesz w hasłach: