RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Zarządzanie spółką
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2012-03-21  

Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom inwestowanie

Rząd wprowadził zmiany do programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020.
Dzięki tym zmianom inwestorzy ubiegający się o środki z tego programu będą mogli je w określonych przypadkach - bez zgody rządu - łączyć z pomocą z innych źródeł, np. z funduszami unijnymi, zwolnieniami podatkowymi w specjalnych strefach ekonomicznych. Do tej pory przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tego programu i innych źródeł pomocy publicznej, musiał uzyskiwać na to każdorazowo zgodę Rady Ministrów.
Więcej na temat zmian w programie wspierania inwestycji przeczytasz w artykule: „Zmiany w programie wspierania inwestycji”.

Większe specjalne strefy ekonomiczne

Rada Ministrów znowelizowała także rozporządzenia dotyczące dwóch specjalnych stref ekonomicznych:
  • warmińsko-mazurskiej i
  • słupskiej.
Oznacza to zgodę na objęcie strefą nowych terenów, czyli stworzenie dogodniejszych warunków do realizacji nowych inwestycji, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego danego regionu, a zwłaszcza zmniejszenia bezrobocia.

Zdecydowano, że warmińsko-mazurską strefą ekonomiczną objęty zostanie teren zakładu przetwórstwa drobiowego spółki Wipasz SA w Mławie. Firma zamierza rozbudować i kompleksowo zmodernizować istniejący zakład i w ten sposób stworzyć najnowocześniejszą w Polsce ubojnię drobiu. Inwestycja o nakładach 80 mln zł pozwoli zwiększyć zatrudnienie z 324 do 524 osób. Jednocześnie ocenia się, że w wyniku włączenia do strefy terenów w Olsztynie, Elblągu i Nidzicy utworzonych zostanie ok. 1600 nowych miejsc pracy w firmach strefowych i ok. 400 stanowisk w jej otoczeniu.

Z kolei w wyniku zmiany granic słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej, przyłączone do niej zostanie 432,9760 ha gruntów. Chodzi o włączenie terenów w miastach: Koszalin, Wałcz, Słupsk, Ustka i gminach: Karlino, Kalisz Pomorski, Biesiekierz, Polanów, Tychowo i Słupsk. Ocenia się, że inwestycje zrealizowane na nowo włączonych terenach mogą wynieść ok. 2,7 mld zł i pozwolą w ciągu kilku lat utworzyć ok. 7800 nowych stanowisk pracy w samej strefie. W jej otoczeniu zatrudnienie powinno znaleźć ok. 1600 osób.
Autor:  Źródło: www.premier.gov.pl
Tekst opublikowany:  21 marca 2012 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: