RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2014-03-12  

Ruszył program dofinansowań efektywności energetycznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy ponad 340 mln zł, w formie dotacji i pożyczek, na projekty poprawiające efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach energochłonnych. Dnia 10 marca 2014 r. ruszył program „Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki”.
Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. Wspierane będą działania polegające m.in. na:
  • zmniejszeniu zużycia surowców pierwotnych,
  • zwiększeniu efektywności energetycznej,
  • ograniczaniu szkodliwych emisji do atmosfery,
  • energetycznym wykorzystaniu przemysłowych odpadów (w tym osadów ściekowych),
  • wykonaniu audytu energetycznego/elektroenergetycznego w przedsiębiorstwach.
„Realizacja programu przyniesie nie tylko wymierne efekty dla środowiska, ale także korzyści finansowe dla przedsiębiorców” - mówi Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.

Kwoty dofinansowań

Budżet w ramach konkursu oszacowano na poziomie ponad 340 mln zł dla nowych inwestycji oraz 5 mln zł na wykonanie audytów energetycznych.
Beneficjentami programu mogą być przedsiębiorcy podejmujący realizację przedsięwzięć oszczędzających energię, zużywający sumarycznie (energia elektryczna, cieplna) powyżej 20 GWh energii w roku. W przypadku E-KUMULATORA limit ten nie obowiązuje. Wnioski są przyjmowane od 10 do 24 marca 2014 r. przez NFOŚiGW.

Części programów

Program składa się z trzech części. W ramach pierwszej, na audyty energetyczne przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotacje do 70% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie obejmuje: audyty energetyczne procesów technologicznych, audyty elektroenergetyczne budynków i wewnętrznych sieci przemysłowych, audyty energetyczne źródeł energii cieplnej, energii elektrycznej i chłodu oraz audyty energetyczne zewnętrznych sieci ciepłowniczych i budynków.
W kolejnej części programu „Zwiększenie efektywności energetycznej” dofinansowane będą zadania inwestycyjne, prowadzące do oszczędności energii lub wzrostu efektywności energetycznej realizowane w przedsiębiorstwach. Przystąpienie firmy do programu jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego lub  elektroenergetycznego. Wsparciem mogą zostać objęte przedsięwzięcia racjonalizujące zużycia energii elektrycznej, cieplnej i gazu, modernizację procesów przemysłowych, wdrażanie systemów zarządzania energią i jej jakością.
Z kolei w trzeciej części programu pod nazwą E-KUMULATOR - Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu, na wsparcie mogą liczyć m.in. projekty związane z wytwarzaniem energii i paliwa z przemysłowych odpadów i osadów ściekowych,  zmniejszeniem zużycia surowców pierwotnych oraz ograniczeniem szkodliwych emisji do atmosfery.  Jego realizacja planowana jest jedynie w 2014 r. (chodzi o nabór wniosków i zawarcie umów dofinansowania, natomiast projekty mogą być realizowane do końca 2017 r.).
Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska

Więcej znajdziesz w hasłach: