RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2014-10-24  

Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na zmniejszeniu obowiązków informacyjnych

Zniesienie zbędnych obowiązków biurokratycznych w prawie gospodarczym i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej to główne cele ustawy przyjętej 23 października 2014 r. przez Sejm.
Ustawa jest kontynuacją trzech wcześniejszych inicjatyw deregulacyjnych, w ramach których dokonano już łącznie 284 zmian w zakresie 109 ustaw. Stanowi realizację polityki redukcji „krok po kroku” zbędnych obciążeń administracyjnych. Ustawa ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej.

Dokument wprowadza zmiany m.in w zakresie
  • procedur kontrolnych w polskich portach morskich,
  • prawa podatkowego,
  • ograniczenia obowiązków informacyjnych.
Resort gospodarki szacuje, że wprowadzenie zmian przyniesie przedsiębiorcom oszczędności w wysokości ok. 0,9 mld zł rocznie, głównie dzięki redukcji obowiązków informacyjnych. Ograniczenie tych obowiązków pozwoli przedsiębiorcom efektywniej wykorzystać co najmniej 21 mln godzin pracy rocznie.

Zdaniem ministerstwa rozwiązania zaproponowane w ustawie odpowiadają na konkretne, zidentyfikowane w praktyce obrotu gospodarczego bariery prowadzenia działalności gospodarczej. Są one również odpowiedzią na problemy sygnalizowane przez przedsiębiorców i organizacje ich reprezentujące.
Autor:  Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Więcej znajdziesz w hasłach: